PARTNER PORTALU
 • BGK

Patryk Jaki: Za blokowanie tej ustawy samorządy słono zapłacą

 • Bartosz Dyląg    15 grudnia 2017 - 06:12
Patryk Jaki: Za blokowanie tej ustawy samorządy słono zapłacą
W opinii Patryka Jakiego, Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją weryfikacyjną, ponieważ "ma coś do ukrycia". Fot. mat. pras. Ministerstwo Sprawiedliwości

- Uważam, że jednostki samorządu terytorialnego będą największymi beneficjantami dużej ustawy reprywatyzacyjnej - podkreśla w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej.
• W opinii Patryka Jakiego, Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją weryfikacyjną, ponieważ "ma coś do ukrycia".

• Jednostki samorządu terytorialnego będą największymi beneficjantami dużej ustawy reprywatyzacyjnej - uważa wiceminister.

• Mam nadzieję, że samorządy nie będą blokowały tego projektu, tylko będą nas w tym wspierały - podkreśla Patryk Jaki.

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz stanie przed komisją weryfikacyjną?

Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej: – Moim zdaniem nie stanie. Ma coś do ukrycia i boi się zeznawać pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Ma pan pomysły, by to zmienić?

– Nie mam, to jest zawsze jej wola. Nawet gdyby rozważyć doprowadzenie siłą, to i tak nie zmuszę jej do mówienia.

Nie pomogą nawet wyższe sankcje?

– Jestem zwolennikiem podniesienia kary za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną, w Sejmie znajduje się projekt przewidujący podwyższenie maksymalnej grzywny za nieusprawiedliwione niestawiennictwo z kwoty 3 do 10 tys. zł.

Czy to będzie skuteczne w przypadku pani prezydent? Mam duże wątpliwości. Widać, że są rzeczy, których nie chce ujawnić.

W konsultacjach mamy projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Widzi pan opór samorządów, na których barki spadnie część kosztów?

– Nie ma. Widzę dobrą wolę współpracy i jestem tym pozytywnie zaskoczony. Uważam, że jednostki samorządu terytorialnego będą największymi beneficjantami tej ustawy.

Podkreśla pan, że w interesie jednostek samorządowych jest to, by sprawy reprywatyzacji uregulować raz na zawsze.

– Tak i mam nadzieję, że samorządy nie będą blokowały tego projektu, tylko będą nas w tym wspierały. Inaczej słono zapłacą.

Dlaczego zapłacą?

– Zgodnie z ustawą planowany jest rok na składanie roszczeń, potem automatycznie wygasają. Dzisiaj roszczenia są bezterminowe. Jeśli tej ustawy nie będzie, problemy z roszczeniami będą trwały 100 i 200 lat.

Czytaj też: Z problemem reprywatyzacji zmierzą się władze wielu polskich miast

Zawsze może zgłosić się spadkobierca i kwestionować każdy grunt, każdy dom, bo nacjonalizacja była tak szeroka, że nie wiadomo, kto i jakie papiery w ramach handlowania roszczeniami zdobędzie i przyjdzie do gminy z prośbą, by oddać nasz dom. To jest cyrk, który trzeba zakończyć.

Jaka może być skala roszczeń?

– Nie wiemy, ile wniosków spłynie w ramach tej ustawy od następców prawnych spadkobierców znacjonalizowanych nieruchomości, ale wiarygodne wyliczenia mówią o wartości znacjonalizowanego mienia w Polsce rzędu 1 biliona złotych.

Ustawa zakłada, że po upływie roku nieruchomości o takiej wartości przejmie państwo. Większość tych nieruchomości trafi do jednostek samorządu terytorialnego i w ramach tych rekompensat samorządy zapłacą niewielki procent wartości tych nieruchomości.

Dlaczego niewielki?

– Mówimy o 20 proc. odszkodowania, ale będą uwzględniane wartości nieruchomości w momencie nacjonalizacji. Często były to gruzy, nie tylko w przypadku Warszawy. Będziemy też brali pod uwagę obciążenia hipoteczne, a w czasach II Rzeczpospolitej wiele nieruchomości miało takie obciążenia.

Gdzie mamy największe problemy ze zwrotami mienia?

– Wszędzie są problemy. Oczywiście, największe są w Warszawie, bo tu nałożył się dekret Bieruta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • oli, 2017-12-16 23:41:08

  P Patryk Jaki aby rozwiązać reprywatyzację trzeba się cofnąć do okresu rządów L. Kaczyńskiego czyli PIS. Nie blokować ust posła Berejzy on wam wyjaśni kto zaczął robić przekręty.
 • eLPe, 2017-12-16 18:17:48

  "mam nadzieję, że samorządy nie będą blokowały tego projektu, tylko będą nas w tym wspierały. Inaczej słono zapłacą" - nie strasz, nie strasz bo się ze..asz
 • MG, 2017-12-15 12:34:29

  polecam bloga o projekcie nowej dużej ustawie reprywatyzacyjnej: odszkodowanieodpanstwa.net/nowa-ustawa-reprywatyzacyjna/