PARTNER PORTALU
  • BGK

Pawlak: odnawialna energia dla bezpieczeństwa

  • Dariusz Ciepiela (wnp.pl)    25 stycznia 2011 - 13:33
Pawlak: odnawialna energia dla bezpieczeństwa

- Na stan zaopatrzenia regionów w energię duży wpływ będzie mieć rozwój energetyki rozproszonej, wykorzystującej lokalne, w tym odnawialne, źródła energii - mówi Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki.
W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka jednym z najważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie energetycznym regionów jest dostęp do surowców energetycznych. Przypomniał, że jednym z podstawowych nośników energii w Polsce jest węgiel brunatny, z którego produkowanych jest ponad 33 proc. energii elektrycznej. - Racjonalne i efektywne gospodarowanie złożami stanowi jedno z głównych założeń polityki energetycznej Polski - podkreśla Waldemar Pawlak. Zwrócił on przy tym uwagę na znaczenie stabilności dostaw tego surowca dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko województw, ale również całego kraju.

Zdaniem wicepremiera na stan zaopatrzenia regionów w energię duży wpływ będzie mieć w najbliższym czasie także rozwój energetyki rozproszonej, wykorzystującej lokalne źródła.

- W tym kontekście szczególne znaczenie ma rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). Większe wykorzystanie OZE pozwala zdywersyfikować bazę paliwową, co sprzyja poprawie bezpieczeństwa energetycznego - dodaje Waldemar Pawlak.

Przedstawiciele Konwentu Marszałków (KM) postulują wzrost udziału samorządów gminnych w planowaniu i organizacji zaopatrzenia w energię elektryczną oraz paliwa gazowe na obszarach gmin. Przedstawiciele Konwentu podkreślają także konieczność wprowadzenia przez rząd działań racjonalizujących zużycie energii.

- Istotne jest także, aby prawo energetyczne było realizowane w sposób, który pozwoli na realną współpracę przedsiębiorstw energetycznych z samorządami gminnymi - mówi prof. Zbigniew Strzelecki, prezentujący stanowisko KM.

Artykuł 7 ustawy o samorządzie gminnym mówi, że do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, w tym zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Z kolei art. 18 ustawy Prawo energetyczne mówi, że do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należą m.in. planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy.

Szacuje się, że jedynie 44 proc. gmin posiada założenia do planów zaopatrzenia w energię, ale tylko 10 proc. gmin ma plany odnoszące się do lokalnych uwarunkowań, a 30 proc. gmin posiada plany tylko po to, aby zrealizować ustawowy obowiązek. Eksperci podkreślają, że rzadkością jest, aby lokalne plany zaopatrzenia w energię były zintegrowane z polityką przestrzenną gmin lub działaniami przedsiębiorstw energetycznych.

Czytaj też:

Słońce, wiatr i ciepło z ziemi ogrzeją Mielec

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.