PARTNER PORTALU
  • BGK

Pawlak: URE i UTK wyjaśnią powody awarii

  • PAP    27 czerwca 2011 - 18:41
Pawlak: URE i UTK wyjaśnią powody awarii

Wicepremier Waldemar Pawlak chce, by Urząd Regulacji Energetyki i Urząd Transportu Kolejowego powołały komisję, która wyjaśni przyczyny środowej awarii zasilania na Dworcu Centralnym - podano w komunikacie resortu gospodarki.
W minioną środę w Warszawie na Dworcu Centralnym i pobliskim Dworcu Śródmieście zabrakło prądu. Awaria unieruchomiła ponad 40 pociągów. Ruch na dworcach przywrócono po trzech godzinach.

Zdaniem Pawlaka awarię na warszawskich dworcach powinna zbadać specjalna komisja. - Zwróciłem się do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o powołanie komisji do zbadania przyczyn awarii zasilenia dworców kolejowych Warszawa Centralna oraz Śródmieście - poinformował Pawlak, cytowany w komunikacie przez biuro prasowe resortu.

Czytaj też: Awaria na Centralnym. Zobacz galerię zdjęć

Pawlak podkreślił, że oba urzędy powinny wypracować plan działania na wypadek podobnych sytuacji. - Wspólna komisja pozwoli na określenie obszarów odpowiedzialności, co w przyszłości lepiej skoordynuje pracę tych instytucji - powiedział wicepremier.

Według PKP prawdopodobną przyczyną środowej awarii były zaniki napięcia zewnętrznego. Firma, która dostarcza prąd do Dworca Centralnego - RWE Stoen-Operator - oświadczyła, że awaria najprawdopodobniej to wewnętrzny problem PKP, a sieć energetyczna firmy działała bez zarzutu.

Ze wstępnych ustaleń wewnętrznej komisji PKP specjalistów-energetyków wynika, że w środę od rana były obserwowane zaniki napięcia w zasilaniu zewnętrznym z dwóch rozdzielni. Mogły one uszkodzić system zabezpieczeń i doprowadzić do wyłączenia zasilania w rozdzielni głównej dworca. Doszło też do zwarcia w centralnej baterii akumulatorów, odpowiedzialnej za zasilanie awaryjne.

Dodatkowo na terenie dworca Warszawa Centralna trwa remont. Została zdemontowana część obwodów zasilania awaryjnego i rezerwowego. Uniemożliwiło to po awarii oświetlenie części dworca. Również ze względu na remont utrudniony był dostęp do urządzeń przy usuwaniu awarii. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.