Pesa i Newag chcą dostarczyć pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

- Polskie firmy: Pesa z Bydgoszczy i Newag z Nowego Sącza złożyły oferty na dostarczenie pociągów dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Na zakup 10 pojazdów Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego przeznaczył ponad 146 mln zł.
Pesa i Newag chcą dostarczyć pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Oferty na zakup pojazdów dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) zostały otwarte w środę w Gdańsku. Jak poinformowała w komunikacie rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego, Małgorzata Pisarewicz, Newag zaoferował dostarczenie pojazdów za ponad 120 mln, a Pesa za ponad 114 mln zł.

Podała, że kryterium ceny stanowi 59 proc. oceny oferty. Przy wyborze oferty brane pod uwagę będą m.in.: koszty utrzymania (5 proc.), warunki techniczne (18 proc.), koszty zużycia paliwa (8 proc.) a także wskaźniki eksploatacyjne (10 proc.).

Obecnie komisja przetargowa analizuje obie oferty. Przetarg może być rozstrzygnięty na początku maja.

Pierwsze dwa pociągi - dwuczłonowy i trójczłonowy - mają być dostarczone w grudniu 2014 roku, a kolejne w marcu, kwietniu i maju 2015 r. Dostawy pojazdów zaplanowano tak, aby w momencie uruchomienia linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mogły one od razu rozpocząć jej obsługę. Ok. 20-kilometrowa linia ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2015 r.

Zakup taboru jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Ogłaszając przetarg Urząd Marszałkowski podał, że pojazd dwuczłonowy musi mieć minimum 250 miejsc (w tym co najmniej 100 siedzących), a trójczłonowy - minimum 350 miejsc (co najmniej 150 siedzących). Pociągi muszą być klimatyzowane, a podróżni mają mieć dostęp do bezprzewodowego internetu; zaplanowano też miejsce do przewozu co najmniej sześciu rowerów.

Pojazdy mają być wyposażone w System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z monitorami LCD i wyświetlaczami LED, przekazującyinformacje dla pasażerów oraz reklamy. W przedsionku każdego pojazdu ma być intercom do komunikacji głosowej pasażera z obsługą pojazdu w kabinie maszynisty.

Pomorska Kolej Metropolitalna to największa inwestycja infrastrukturalna w historii samorządu województwa pomorskiego. Pociągi połączą Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna, umożliwiając, po raz pierwszy od 70 lat, bezpośredni dojazd koleją z Gdańska na Kaszuby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE