PARTNER PORTALU
  • BGK

Pesa Jazz Duo już w Gdańsku (zdjęcia)

  • pt    13 listopada 2014 - 09:54

Do Gdańska dotarł jeden z pięciu zakupionych najnowocześniejszych w Polsce tramwajów - Pesa Jazz Duo. Pojazd jest w całości niskopodłogowy, wyposażony w układy klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji. Tramwaj wyjedzie na tory już za około 3 tygodnie.
Nowy tramwaj zaprezentowany został uroczyście 12 listopada. - Gdańsk niewątpliwie jest liderem w kwestii modernizacji taboru tramwajowego, miastem które wyraźnie stawia na transport publiczny – mówił podczas spotkania prezes PESA Bydgoszcz SA Tomasz Zaboklicki.

- Przy opracowywaniu warunków zamówienia nowych tramwajów kładliśmy szczególny nacisk na wygodę pasażerów i potrzeby osób niepełnosprawnych. Zgodnie z obowiązującymi standardami, każdy pojazd jest przygotowany do przewozu osób z niepełnosprawnością ruchową, osób niewidomych i niedowidzących – zaznacza prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Jerzy Zgliczyński.

Czytaj: Pierwsze miasto w Polsce z hybrydowymi autobusami

Tramwaje Pesa Jazz Duo są w całości niskopodłogowe i wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej, który oprócz nazw przystanków, wyświetla także mapki i zdjęcia okolic poszczególnych przystanków – informuje www.gdansk.pl

- Po dostarczeniu nowych tramwajów Jazz Duo, gdańska flota tramwajowa liczyć będzie 125 pojazdów, z czego 95 z nich to pojazdy niskopodłogowe lub z częścią niskopodłogową. A to stanowi 76 proc. całego taboru tramwajowego, co czyni nas pod tym względem najlepszymi w całej Polsce. Gdańsk wyraźnie dystansuje inne miasta, dla porównania w następnym w kolejności mieście wskaźnik pojazdów niskopodlogowych wynosi 46 proc. - podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Czytaj też:  Deszcz unijnych pieniędzy na tramwaje

Nowoczesne tramwaje Jazz Duo mogą poruszać się na torowiskach o pochyłościach do 6 proc. co umożliwia obsługę komunikacyjną tzw. „górnego tarasu”. Są pojazdami dwukierunkowymi, dzięki czemu mogą jeździć na liniach, które nie kończą się klasyczną pętlą.

Tramwaje PESA Jazz Duo są także bardzo przyjazne dla obsługi. Każdy pojazd na obu końcach posiada całkowicie wydzielone, klimatyzowane kabiny motorniczego oraz ergonomiczne pulpity sterownicze z centralnym terminalem komputerowym.

Wyposażony jest również w diagnostykę on-line obejmującą wszystkie obwody i podzespoły tramwaju decydujące o bezpieczeństwie pracy wagonu wraz z rejestracją zdarzeń w czasie rzeczywistym.

Umowa na dostawę 5 tramwajów Pesa Jazz Duo podpisana została we wrześniu 2013 roku pomiędzy gdańskim Zakładem Komunikacji Miejskiej a bydgoską PESĄ. Koszt zakupu 5 składów tramwajowych to 54 mln zł. Zakup współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej.

Kolejne z pięciu zakupionych tramwajów do Gdańska dotrą do końca tego roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Augustyniak, 2014-11-13 14:47:52

    Piękne są te nasze polskie tramwaje. To dobrze, że coraz więcej ich w naszych miastach