PARTNER PORTALU
  • BGK

Pesa: wszystkie „krakowiaki” będą w tym roku

  • bad    21 listopada 2015 - 16:18
Pesa: wszystkie „krakowiaki” będą w tym roku
Pesa obiecuje dostawę wszystkich tramwajów „Krakowiak” na czas. Fot. mat. prasowe

Podczas spotkania z władzami Krakowa, Tomasz Zaboklicki, prezes Pesa Bydgoszcz SA zapewnił, że wszystkie zamówione przez miasto tramwaje dotrą w tym roku. Obecnie z fabryki w Bydgoszczy wyjechał do stolicy Małopolski osiemnasty z wagonów.
Od piątku 13 listopada niemal codziennie wyjeżdżają z fabryki PESA w Bydgoszczy zamówione przez nasze miasto tramwaje „Krakowiak”. Tu przechodzą odbiory końcowe i są udostępniane pasażerom. Obecnie do stolicy Małopolski wyjechał 18 z 36 zakupionych wagonów. Oznacza to, że kontrakt z MPK SA jest na półmetku.

W tym tygodniu z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim spotkali się przedstawiciele firmy Pesa: prezes Tomasz Zaboklicki oraz Robert Szot, dyrektor Marketingu Rynku Lekkich Pojazdów Szynowych w Pesa. – Ze strony bydgoskiej firmy padły zapewnienia, że dostawa wszystkich 36 tramwajów do końca tego roku jest niezagrożona – mówił po spotkaniu prezydent Jacek Majchrowski.

Wszystkie pojazdy będą dostarczone na czas

Prezes Tomasz Zaboklicki podkreślał  bardzo dobrą współpracę z krakowskimi partnerami w celu odebrania wszystkich 36 tramwajów do końca grudnia 2015 roku. - Jestem absolutnie spokojny  – i nie jest to „urzędowy” optymizm, lecz realna ocena sytuacji – że wszystkie pojazdy dostarczymy zgodnie z ustaleniami z zamawiającym do końca roku i Kraków w terminie rozliczy projekt finansowany ze środków unijnych – zapewniał dyrektor Robert Szot.

Warto przypomnieć, że dzięki regularnym dostawom nowych tramwajów, już w przyszłym tygodniu na linii 4 powinny jeździć wyłącznie „krakowiaki”. Obecnie MPK SA posiada 270 pociągów tramwajowych, połowa z nich jest wyposażona w niską podłogę.

Niskopodłogowy tramwaj z Pesy został przygotowany specjalnie dla Krakowa. Jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej monitoring oraz dwa automaty biletowe, w których za bilet zapłacimy monetami i kartą płatniczą. Tramwaj został także wyposażony w specjalną platformę, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach.

Nie tylko długość decyduje o tym, że jest to wyjątkowy i jedyny tego rodzaju tramwaj w Polsce. Dla pasażerów w środku wagonu zostały przygotowane miejsca na bagaż oraz specjalne miejsce, gdzie dzięki zamontowanym portom USB i gniazdkom elektrycznym będą mogli doładować swoje telefony i inne urządzenia mobilne. W tramwaju specjalne miejsce zostało także przygotowane dla rowerzystów, którym zabrakło sił lub pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie jazdy jednośladem.

Warto wiedzieć, że krakowski tramwaj został uznany za najładniejszy tramwaj w Polsce. „Krakowiak” został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tramwaj wyprodukowany przez firmę PesaBydgoszcz SA został wyróżniony w dwóch kategoriach. Otrzymał nagrodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • W.R., 2015-11-23 10:02:41

    "Warto wiedzieć, że krakowski tramwaj został uznany za najładniejszy tramwaj w Polsce. „Krakowiak” został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tramwaj wyprodukowany przez firmę PesaBydgoszcz SA został wyróżniony w dwóch kategoriach. Otrzymał na...grodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu." - nie dziwie się, piękny tramwaj.  rozwiń