Pesa: wszystkie „krakowiaki” będą w tym roku

Podczas spotkania z władzami Krakowa, Tomasz Zaboklicki, prezes Pesa Bydgoszcz SA zapewnił, że wszystkie zamówione przez miasto tramwaje dotrą w tym roku. Obecnie z fabryki w Bydgoszczy wyjechał do stolicy Małopolski osiemnasty z wagonów.
Pesa: wszystkie „krakowiaki” będą w tym roku
Pesa obiecuje dostawę wszystkich tramwajów „Krakowiak” na czas. Fot. mat. prasowe

Od piątku 13 listopada niemal codziennie wyjeżdżają z fabryki PESA w Bydgoszczy zamówione przez nasze miasto tramwaje „Krakowiak”. Tu przechodzą odbiory końcowe i są udostępniane pasażerom. Obecnie do stolicy Małopolski wyjechał 18 z 36 zakupionych wagonów. Oznacza to, że kontrakt z MPK SA jest na półmetku.

W tym tygodniu z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim spotkali się przedstawiciele firmy Pesa: prezes Tomasz Zaboklicki oraz Robert Szot, dyrektor Marketingu Rynku Lekkich Pojazdów Szynowych w Pesa. – Ze strony bydgoskiej firmy padły zapewnienia, że dostawa wszystkich 36 tramwajów do końca tego roku jest niezagrożona – mówił po spotkaniu prezydent Jacek Majchrowski.

Wszystkie pojazdy będą dostarczone na czas

Prezes Tomasz Zaboklicki podkreślał  bardzo dobrą współpracę z krakowskimi partnerami w celu odebrania wszystkich 36 tramwajów do końca grudnia 2015 roku. - Jestem absolutnie spokojny  – i nie jest to „urzędowy” optymizm, lecz realna ocena sytuacji – że wszystkie pojazdy dostarczymy zgodnie z ustaleniami z zamawiającym do końca roku i Kraków w terminie rozliczy projekt finansowany ze środków unijnych – zapewniał dyrektor Robert Szot.

Warto przypomnieć, że dzięki regularnym dostawom nowych tramwajów, już w przyszłym tygodniu na linii 4 powinny jeździć wyłącznie „krakowiaki”. Obecnie MPK SA posiada 270 pociągów tramwajowych, połowa z nich jest wyposażona w niską podłogę.

Niskopodłogowy tramwaj z Pesy został przygotowany specjalnie dla Krakowa. Jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej monitoring oraz dwa automaty biletowe, w których za bilet zapłacimy monetami i kartą płatniczą. Tramwaj został także wyposażony w specjalną platformę, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach.

Nie tylko długość decyduje o tym, że jest to wyjątkowy i jedyny tego rodzaju tramwaj w Polsce. Dla pasażerów w środku wagonu zostały przygotowane miejsca na bagaż oraz specjalne miejsce, gdzie dzięki zamontowanym portom USB i gniazdkom elektrycznym będą mogli doładować swoje telefony i inne urządzenia mobilne. W tramwaju specjalne miejsce zostało także przygotowane dla rowerzystów, którym zabrakło sił lub pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie jazdy jednośladem.

Warto wiedzieć, że krakowski tramwaj został uznany za najładniejszy tramwaj w Polsce. „Krakowiak” został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tramwaj wyprodukowany przez firmę PesaBydgoszcz SA został wyróżniony w dwóch kategoriach. Otrzymał nagrodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Warto wiedzieć, że krakowski tramwaj został uznany za najładniejszy tramwaj w Polsce. „Krakowiak” został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tramwaj wyprodukowany przez firmę PesaBydgoszcz SA został wyróżniony w dwóch kategoriach. Otrzymał na...grodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu." - nie dziwie się, piękny tramwaj. rozwiń

W.R., 2015-11-23 10:02:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE