PARTNER PORTALU
  • BGK

PGE Energia Odnawialna chce farm wiatrowych

  • PAP    14 kwietnia 2011 - 13:32
PGE Energia Odnawialna chce farm wiatrowych

PGE Energia Odnawialna do końca 2015 roku chce mieć 1000 MW mocy w energetyce wiatrowej – poinformował Jacek Podlewski, wiceprezes ds. inwestycji, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.
„Strategia inwestycyjna jest przygotowana. Na tym etapie jesteśmy na dobrej drodze, by te zamierzenia wykonać. Strategia zakłada do 2015 roku 1000 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na lądzie i przygotowanie projektów 1500 MW na morzu. To są dwa elementy, wokół których pracujemy. Ten pierwszy element jest bardziej realny, drugi mniej, bo Polska nie jest jeszcze gotowa, by budować na morzu, nie ma prawa, nie ma wielu ustaleń, które determinują możliwość inwestycji” – powiedział Podlewski.

Czytaj też: Powstaną nowe farmy wiatrowe?

„W tej chwili skupiamy się na tym, co możemy zrobić z energetyką wiatrową na lądzie. Rozwijamy własne projekty, analizujemy też co jest interesującego na rynku” – dodał.

Poinformował, że spółka planuje przejęcia zaawansowanych projektów wiatrowych albo gotowych, albo budowanych farm.

„Złożyliśmy oferty na przejęcie ponad 80 MW. Nie mamy jeszcze ostatecznie uzgodnionych warunków tych przejęć, nie mamy podpisanych umów, ale na tym etapie uzgodnień można optymistycznie zakładać, że jest realne, aby te trzy projekty, czyli farmy wiatrowe do końca roku znalazły się w naszym posiadaniu” – powiedział Podlewski.

Dodał, że spółka realizuje też własne projekty. „Wchodzimy w etap realizacyjny dwóch własnych projektów, w sumie na 38,5 MW, które też mają być ukończone na przełomie roku, może na początku przyszłego roku. Wszystko zależy od pogody. Jeden z tych projektów jest realizowany wspólnie z podmiotem duńskim, drugi jest w 100 proc. nasz własny” – powiedział Podlewski.

Na przyszły rok spółka planuje kolejne akwizycje i uruchamianie kolejnych własnych projektów. „Mamy nadzieję, że uda się uruchomić budowę własnego projektu o mocy 90 MW, choć zależy to od organów administracyjnych. Będziemy równolegle rozwijać pozostałe projekty, które mamy w portfelu” – powiedział wiceprezes.

„W sumie mamy w portfelu ponad 800 MW swoich projektów. Zakładamy, że części z nich nie uda się zrealizować, bo jest cała masa uwarunkowań po stronie samorządów, przyłączy itd.

Te 800 MW staramy sie rozwijać, przewidujemy, że na różnym etapie część z tych projektów wypadnie z listy albo będzie przeniesiona w czasie. Równolegle planujemy co najmniej kilkaset MW akwizycji, ale to zależy od sytuacji na rynku, naszych projektów i od możliwości finansowych” – powiedział.

„Mamy plan 1000 MW do końca 2015 roku i jesteśmy zdeterminowani, by to zrobić” – powtórzył. Obecnie spółka posiada 30 MW mocy.

Podlewski poinformował, że spółka chce rozwijać projekty biogazowe, ale czeka na możliwość realnego dofinansowania. „Jeśli chodzi o energetykę w oparciu o wodę, to rynek jest bardzo wąski. Rozwijamy kilka własnych projektów na około 7 MW” – powiedział Podlewski.

Poinformował, że spółka rozważa udział w prywatyzacji Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, w skład którego wchodzą cztery elektrownie wodne o łącznej mocy około 100 MW.

Zainteresowanie kupnem Niedzicy wyrażał już wcześniej także Tauron.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • GAŁKA, 2011-04-14 17:06:45

    Rocznice już minęły a my nic...W marcu...itd Chwalimy się,że energia jest odnawialna!Cóż z tego?
  • autoidea, 2011-04-14 15:51:19

    Brak prawa jest najlepszym momentem dla firmy, zeby budowac to, co potrzebuje. Kiedy pochyla sie nad tym urzednicy, bedzie duzo trudniej. Od jakis 60 lat zrodzil sie w Polsce mit, ze bez prawa nic sie nie zrobi - co oczywiscie bylo tylko odzwierciedleniem komunistycznego, totalitarnego punktu widze...nia i kontroli ludzi. Dlaczego jednak ciagle z uporem sie tego trzymamy ? Czyzbysmy odzwyczaili sie przez tych kilka pokolen od brania odpowiedzialnosci (w tym przypadku firmowej) za nasze poczynania ??  rozwiń