PARTNER PORTALU
  • BGK

PGE wybrała Pomorze na atom

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)/PAP    25 listopada 2011 - 11:32
PGE wybrała Pomorze na atom

PGE wskazała preferowane przez nią lokalizacje dla budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. To Gąski, Żarnowiec i Choczewo.
Ostateczny wybór nastąpi po dodatkowych badaniach preferowanych miejsc. Wszystkie trzy miejscowości leżą na Pomorzu. Gąski niedaleko Mielna na Pomorzu Zachodnim (zabierz głos/oceń marszałka województwa), a Żarnowiec i Choczewo na Pomorzu Wschodnim (zabierz głos/oceń marszałka województwa), odpowiednio w powiecie puckim i wejherowskim.

Czytaj też: Dobre miejsce na elektrownię jądrową

O wyborze poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes PGE Tomasz Zadroga. Dodał, że rozważano 92 lokalizacje.

Kluczowa dla wyboru była kwestia chłodzenia, czyli dostępności wody oraz kwestie środowiskowe i terenowe, m.in. geologiczne oraz obecne zagospodarowanie terenu – powiedział dyrektor ds. operacyjnych PGE Energia Jądrowa Jacek Cichosz. Dodał, że wyboru dokonano w oparciu o 53 kryteria.

We wskazanych przez PGE lokalizacjach wybrana w przetargu firma przeprowadzi teraz specjalistyczne badania. Ostateczna lokalizacja ma być znana za dwa lata, mniej więcej w tym samym czasie ma zostać rozstrzygnięty przetarg na technologię budowy elektrowni. Ten konkurs PGE zamierza rozpisać do końca 2011 r.

Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r. Nie wyklucza się też rozpoczęcia po 2020 r. budowy kolejnych elektrowni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Laska, 2011-11-25 14:23:05

    TEn atom działa jak"czarodziejska różdżka" !!!
  • Olo, 2011-11-25 11:43:04

    Gąski to najlepsza lokalizacja. Reszta to polityczne ukłony w stronę Gdańska czyli matecznika Platformy. W województwie zachodniopomorskim spośród wszystkich polskich województw jest największe społeczne poparcie dla budowy elektrowni atomowej.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: