PARTNER PORTALU
  • BGK

PGNiG Termika chce bloku gazowego w Poznaniu

  • wnp.pl    18 marca 2014 - 10:46

PGNiG Termika planuje budowę elektrociepłowni gazowej w Poznaniu. 14 marca spółka podpisała list intencyjny z firmą H. Cegielski - Poznań w sprawie pozyskania gruntów pod inwestycję.
Planowany blok gazowo-parowy ma osiągać moc do 100 MW. Elektrociepłownia będzie zasilana bezpośrednim gazociągiem z należącej do PGNiG kopalni gazu Kościan-Brońsko.

Pokłady gazu ziemnego pod Kościanem odkryto dopiero w latach 70 XX w. Przez dwa lata prowadzono próbną eksploatację surowca, następnie dokonano pierwszych odwiertów, ale dopiero w latach 90. budowa w tym miejscu kopalni zaczęła przybierać bardziej realne kształty.

Trudność polegała na tym, że pokłady gazu ziemnego nie są rozłożone równomiernie, występują one w różnych ilościach i na różnej głębokości zarówno w Kościanie jak i w sąsiadującym z nim Brońsku, okolicznym Bonikowie i Racocie.

Otwarcie kopalni nastąpiło w 2002 r. Złoża szacowane są na 30 mld m sześc., co powinno zabezpieczyć pracę kopalni na około 25 lat.

PGNiG Termika to spółka będąca w Polsce największym producentem ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu. 11 stycznia 2012 roku firma stała się częścią Grupy Kapitałowej PGNiG SA.

Zakłady spółki produkują 11 proc. całego wytwarzanego w Polsce ciepła. Dociera ono do 70 proc. warszawiaków i 60 proc. mieszkańców Pruszkowa, Piastowa i Michałowic. PGNiG Termika korzysta z produkcji w kogeneracji. Ta metoda sprawia, że firma pokrywa w przybliżeniu 65 proc. całkowitego zapotrzebowania Warszawy na energię elektryczną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.