PARTNER PORTALU
  • BGK

Philips Lighting uruchomił inteligentne oświetlenie w Kaliszu i Ostrowie Wlkp.

  • PAP/PSZ    5 października 2017 - 15:32
Philips Lighting uruchomił inteligentne oświetlenie w Kaliszu i Ostrowie Wlkp.
Sama wymiana opraw konwencjonalnych na LED pozwala o połowę zredukować zużycie energii elektrycznej. (fot. Shuttterstock)

Inteligentny system do zdalnego zarządzania infrastrukturą oświetleniową w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim wdrożył Philips Lighting. Inwestycja została sfinansowana i przeprowadzona przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe.
Inteligentne oświetlenie miejskie w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim korzysta z technologii LED i systemu sterowania oprawami Philips CityTouch. Zastosowane rozwiązania mają pozwalać na obniżenie wydatków na energię o 70 proc. Oprócz oszczędności celem inwestycji było zwiększenie bezpieczeństwa w miastach i pozyskanie nowych możliwości monitorowania infrastruktury oświetleniowej.

"Większość obszaru objętego inwestycją na terenie Ostrowa Wielkopolskiego to osiedla domów jednorodzinnych, czyli miejsca szczególne dla mieszkańców, w których chcą się czuć pewnie i bezpiecznie, niezależnie od pory dnia. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycję w nowoczesne oświetlenie LED, aby poprawić widoczność i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu" - mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

To kolejny projekt smart city realizowany na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. W sumie na obszarze Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej w ramach projektu zmodernizowano około 2 tys. opraw konwencjonalnych, zastępując je energooszczędnymi w technologii LED, którymi można sterować z poziomu urządzenia mobilnego dzięki systemowi Philips CityTouch.

"Nowe technologie zmieniły sposób zarządzania zasobami miejskimi. To, co kiedyś zajmowało nam kilka dni, dziś możemy zrealizować w kilka godzin. Wystarczy porównać proces diagnozowania i naprawiania usterek. Jeśli lampa przestanie działać, dojdzie do jej uszkodzenia, sama poinformuje o tym system" - wyjaśnia prezes spółki OUID z Kalisza Maciej Witczak, odpowiedzialnej za zarządzanie i utrzymanie infrastruktury oświetleniowej.

"Kalisz stawia na innowacyjne rozwiązania i ekologię" - mówi natomiast prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. "Nie wszędzie światło musi świecić się o tych samych godzinach, z tą samą mocą. Można nim sterować. A to pozwala nam zmniejszyć zużycie energii i równocześnie ograniczyć wydatki. W konsekwencji zaoszczędzone środki możemy wykorzystać na inne inteligentne rozwiązania dla mieszkańców" - dodaje.

Według analiz Philips Lighting sama wymiana opraw konwencjonalnych na LED pozwala o połowę zredukować zużycie energii elektrycznej. Kontrolowanie parametrów oświetleniowych i ich dopasowywanie do zmieniających się okoliczności i potrzeb mieszkańców umożliwia dalsze oszczędności na poziomie 20 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.