Pięć dużych koncernów chce budować spalarnię w Gdańsku

• Od początku roku trwają rozmowy z potencjalnymi wykonawcami inwestycji.
• Otwartą sprawą pozostaje jednak przepustowość instalacji.
• Spalarnia będzie na miarę rzeczywistych potrzeb regionu – mówi wiceprezydent Gdańska.
Pięć dużych koncernów chce budować spalarnię w Gdańsku
Przepisy zabraniają deponowania na składowisku odpadów energetycznych. (Fot. : www.nfosigw.gov.pl).

Przedstawiciele kilkudziesięciu gmin oraz instytucji z województwa pomorskiego spotkali się w Gdańsku, by rozmawiać o współpracy przy budowie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Ma on zostać uruchomiony w roku 2020 w Gdańsku - Szadółkach. Od początku roku trwają rozmowy z potencjalnymi wykonawcami tej inwestycji.

Następnymi krokami ma być przygotowanie dokumentacji przetargowej i rozpoczęcie procedury wyboru firmy, która zaprojektuje spalarnię, wybuduje i zajmie się jej eksploatacją. Jak zdradzono w „dialogu konkurencyjnym” pozostało pięć międzynarodowych koncernów (początkowo było ich 13): z Niemiec, Francji, Włoch i Korei Południowej, które mogą się wykazać wieloletnim doświadczeniem w budowie i obsłudze spalarni odpadów na całym świecie.

Otwartą sprawą pozostaje jednak przepustowość instalacji. Deklaracje w tej sprawie muszą złożyć samorządy, określając ile będą dostarczały do spalarni tzw. frakcji energetycznej wydzielonej z odpadów komunalnych.

Jak informują przedstawiciele gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego aktualne założenia przewidują wykorzystanie jako paliwa do produkcji ciepła i energii elektrycznej około 160 tys. ton odpadów rocznie, pochodzących z blisko 50 pomorskich gmin.

– Spalarnia w Gdańsku będzie „szyta na miarę” rzeczywistych potrzeb regionu, bazując na stałej, zagwarantowanej ilości dostarczanego paliwa od gmin. Dlatego tak ważna jest regularna konsultacja z naszymi partnerami samorządowymi – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Jak przypominają przedstawiciele ZU to gminy są właścicielami odpadów, które produkują mieszkańcy i do nich należy obowiązek ich zagospodarowania w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska. Zbierane od mieszkańców odpady gminy kierują do jednej z Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie wydziela się z nich surowce wtórne i odpady ulegające biodegradacji. Jako że obowiązujące od 1 stycznia przepisy zabraniają deponowania na składowisku odpadów energetycznych (o cieple spalania powyżej 6 MJ/ kg), gminy muszą znaleźć inny sposób ich zagospodarowywania.

Możliwości są dwie: albo oddanie odpadów np. do cementowni, gdzie będą utylizowane w tzw. procesie współspalania z paliwem kopalnym (minusem tego rozwiązania jest niekontrolowany wzrost cen w przypadku zbyt dużej podaży odpadów na rynku lub nawet odmowa przyjmowania odpadów z powodu braku wolnych mocy przerobowych), albo właśnie udział w projekcie budowy ZTPO i utylizowanie odpadów po stałej cenie (korygowanej jedynie o wskaźniki inflacyjne) przez kilkadziesiąt lat.

– Jest to ważna decyzja, ponieważ każde rozwiązanie wiąże się z ponoszeniem pewnych kosztów, co przekłada się na wysokość opłat dla mieszkańców, ale i długoterminową stabilizację systemu gospodarki odpadami w danej gminie lub jej brak. Spotykamy się z samorządami po to, by odpowiedzieć na wszelkie pytania, rozwiać wątpliwości i ostatecznie ustalić zasady dalszej współpracy – mówi Wojciech Głuszczak, prezes gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego, który koordynuje projekt ZTPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zwykłemu zjadaczowi chleba trudno już cokolwiek zrozumieć.Portal Samorządowy wielokrotnie nam donosił z kraju i zagranicy,że m.in. Francja Niemcy i inne kraje zachodnie odchodzą od spalarni. Podobnie byliśmy informowani,że U.E. żąda od nas maksymalnego ograniczenia śmieci do spalania na rzecz ich pr...zerobu,w najbliższych latach do 50%. Skąd będzie więc wsad do pieca? O podnoszonych wielokrotnie zagrożeniach dla zdrowia i życia,emisji substancji rakotwórczych,wielokrotnie wspominali eksperci m.in z NOT Gdańsk. Jaka będzie to spalarnia,czy starego typu rusztowa,czy plazmowa,jakie będą koszty jej utrzymania,jakie opłaty dla mieszkańców? Mieszkańcy mają pełne prawo poznać szczegółowe warunki podpisywanej umowy. Po co spalarnia?? rozwiń

AUDYTOR, 2016-02-17 23:13:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE