PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięć firm w konkursie do budowy spalarni

  • PAP    14 września 2011 - 13:42
Pięć firm w konkursie do budowy spalarni

Pięć firm wybrał Poznań do ostatniego etapu konkursu na wyłonienie firmy, która we współpracy z miastem wybuduje i będzie eksploatowała spalarnię i linię do likwidacji dużych odpadów.
Pełna nazwa inwestycji to: „System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania. Kontrakt 1”. Koszt inwestycji szacowany jest na 1 mld 41 milionów złotych, z czego 352 miliony będą dotacją z budżetu UE z Funduszu Spójności, działanie Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj też: Różne drogi prowadzą do spalarni
 

Do konkursu zgłosiło się 11 firm, z których miasto wybrało pięć: „Nowa energia dla Poznania” – spółka, której udziałowcem jest francuski koncern Dalkia, „Sita Zielona Energia” z udziałem innego francuskiego koncernu Suez, „IPTOK Poznań” z udziałem niemieckiego koncernu EON, „Articulus sp. zo.o.” z udziałem angielskiej firmy Wheelabrator oraz Remondis Waste Energy niemieckiego koncernu Remondis.

Czytaj też: Krok bliżej poznańskiej spalarni

Ostateczne negocjacje będą prowadzone w ramach dialogu konkurencyjnego. Konkurs wygra firma, która zaoferuje najniższą cenę za usługi spalarni dla ostatecznego odbiorcy.

Zakończenie negocjacji planowane jest na I kwartał 2012 roku. Cała inwestycja ma być zakończona w 2015 roku. Instalacja docelowo będzie mogła przekształcić 240 tys. ton odpadów rocznie.

Na projekt składają się: instalacja termicznego przekształcenia odpadów komunalnych za 780 milionów złotych, instalacja do demontażu odpadów wielkogabarytowych o wartości 7, 8 miliona złotych. Ponad 250 milionów będą obejmować kontrakty usługowe, w tym program edukacji ekologicznej oraz działań promujących i informujących inwestycje.

Projekt ma być realizowany przy zastosowaniu hybrydowego modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, który łączy wykorzystanie kapitału prywatnego i środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Właścicielem wybudowanej spalarni będzie miasto, a prywatny partner będzie ją eksploatował przez 30-35 lat.

„Jest to pionierski w skali kraju projekt, co ma dobre strony, bo wszystkim zależy na doprowadzeniu go do końca, ale ma też złe, gdyż nie mamy żadnych wzorców” – powiedział prezydent Grobelny (zabierz głos/oceń prezydenta).

Celem inwestycji jest uporządkowanie i organizacja gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta Poznania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.