PARTNER PORTALU
 • BGK

Pięć gmin w pilotażu gospodarki o obiegu zamkniętym

 • AW    10 marca 2017 - 12:57
Pięć gmin w pilotażu gospodarki o obiegu zamkniętym
Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Fot. PTWP

• Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Środowiska przygotowują program pilotażowy dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym – zapowiada wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
• W pilotażu udział weźmie pięć gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.
• Za wsparcie finansowe tego projektu odpowiadać będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Gospodarka o obiegu zamkniętym na poziomie unijnym i lokalnym to temat konferencji „Circular Economy Stakeholders”, w której – na zaproszenie Komisji Europejskiej – udział wziął Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Spotkanie odbyło się 9 marca 2017 r. w Brukseli.

GOZ szansą dla terenów wiejskich

Wiceminister Sławomir Mazurek przedstawił polskie priorytety w procesie transformacji do gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W szczególności podkreślił znaczenie wypracowania modelu GOZ dla terenów niezurbanizowanych.

- Polska chce być liderem tego procesu i równolegle z pracami nad mapą drogową do GOZ w Ministerstwie Rozwoju, Ministerstwo Środowiska już przygotowuje program pilotażowy GOZ, który na początek obejmie 5 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich – powiedział.

- Celem pilotażu, przy finansowym wsparciu NFOŚiGW, jest wypracowanie przez gminy dobrych praktyk w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym – dodał.

Minister, wskazując na Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju i Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2022, zaznaczył, że w Polsce już przyjęto dokumenty strategiczne uwzględniające przejście na model gospodarki o obiegu zamkniętym.

- W kwestii trwających na forum UE prac nad pakietem odpadowym, dostrzegając jego wszystkie zalety środowiskowe i gospodarcze, należy dążyć do przyjęcia rozwiązań realnych i wykonalnych. Trzeba mieć również na uwadze specyfikę każdego z państw członkowskich – podkreślił.

W konferencji udział wzięli również m.in. Komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen, Przewodniczący Komitetu Regionów Markku Markkula, eurodeputowana Simona Bonafe (sprawozdawczyni pakietu odpadowego w Parlamencie Europejskim) oraz przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego i europejskiego stowarzyszenia izb handlowych Eurochambers.

Przypomnijmy, w Ministerstwie Rozwoju działa Zespołu do spraw Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, który ma za sobą dwa spotkania (w listopadzie i w styczniu).

Czytaj też:Gospodarka o obiegu zamkniętym w Polsce: piękne hasło czy realny plan?

- Jesteśmy trochę zaskoczeni, że to Ministerstwo Rozwoju, a nie Środowiska ma pieczę nad tym problemem, bo tak naprawdę na dziś gospodarka o obiegu zamkniętym to sprawa odpadów, inne tematy są jeszcze na bardzo wstępnym etapie, założenia są dopiero tworzone – mówił w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl Paweł Głuszyński z Zero Waste Europe - organizacji, która chciała dołączyć do zespołu.

Mówił też o problemach związanych z poszukiwaniem samorządów do pilotażu.

– Przyznaję, że nie jest to łatwe. A chodzi o program, który pokazałby, że w Polsce także da się osiągnąć wysokie poziomy selektywnej zbiórki i recyklingu, jakie mają gminy zeroodpadowe. Nie chodzi o to, żeby w rok uzyskać 70 proc. odzysku, ale żeby z naszą pomocą stopniowo wdrażać system, jaki z powodzeniem już funkcjonuje we współpracujących z nami gminach w innych krajach Europy – mówił Głuszyński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • A wyszło jak zawsze?..., 2017-03-14 08:09:22

  Do Bruno: do pilotażu zapewne wybiorą w nagrodę te gminy, które w systemie workowym osiągały niezłe jak na polskie realia rezultaty w segregacji odpadów bez pilotaży... Nie będą zapewne ryzykować fiaska w tych gminach gdzie w blokowiskach fikcją jest selektywna zbiórka a gdzie dodatkowo operatorzy z...niesmaczeni zawartością kubłów do segregacji - mieszali ich zawartość w jednej śmieciarce... Kiedyś była mowa, że kontrole są robione aby wyszły dobrze... Oby tak nie było z pilotażami...  rozwiń
 • Bruno, 2017-03-14 07:54:47

  Do prof. Na Co Mi Te Barachł: Proszę Cię... O sprzedaży urządzeń słyszałeś? Ile MBP będzie trzeba zlikwidować w takim regionie? Kilka. To nie problem. Mi chodzi o dobór gmin, który wydaje się być od czapy.
 • blokowiska do pilotażu, 2017-03-13 09:03:43

  Jakby gospodarka obiegu zamkniętego była realnym zamiarem - a nie pięknym hasłem - to zamiast dokładania kolejnego kolorowego pojemnika, którego zawartość jest często mieszana w jednej śmieciarce - blokowiska już dawno byłyby po etapie "pilotażu": -portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna.../system-z-nakla-sprawdzilby-sie-i-w-duzych-miastach,59012.html  rozwiń