PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięć nowych pociągów na lubelskich torach

  • PAP    20 stycznia 2012 - 16:20
Pięć nowych pociągów na lubelskich torach

Pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych do przewozów pasażerskich przekazały uroczyście w piątek władze województwa lubelskiego w użytkowanie spółce Przewozy Regionalne. Pociągi, które kosztowały prawie 43 mln zł, będą jeździć na lokalnych trasach.
Pociągi, które kosztowały prawie 43 mln zł, będą jeździć na lokalnych trasach.

"Województwo lubelskie pokazuje, że nie zwijamy kolei, tylko inwestujemy w nią i podnosimy standard przewozów" - powiedział członek zarządu województwa lubelskiego Jacek Sobczak.

Nowe pociągi to zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne. Wyprodukowane zostały w latach 80-tych, ale przeszły gruntowną modernizację, łącznie z wymianą zespołów napędowych, silników i całego wyposażenia.

Pociągi dostarczyło konsorcjum w składzie: Zakłady Dostawcze Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki", PESA Bydgoszcz oraz BRE Leasing, które wygrało przetarg. W czerwcu ub. roku samorząd województwa lubelskiego (oceń działania marszałka) zawarł z konsorcjum umowę leasingową na pięć lat. Opiewa ona na 42,8 mln zł.

80 proc. kosztów tej kwoty ma być pokryte z dotacji z budżetu państwa, a reszta pochodzić będzie ze środków województwa. Dotacje z budżetu państwa w wysokości ok. 7 mln zł mają być przekazywane województwu corocznie od 2011 do 2015 roku.

Nowe pociągi przekazane spółce kolejowej Przewozy Regionalne w użytkowanie będą obsługiwały ruch lokalny tam, gdzie jest trakcja elektryczna, głównie na trasie Dorohusk - Chełm - Lublin - Dęblin.

Zmodernizowane pojazdy mają po 176 miejsc siedzących, klimatyzowane wnętrza oraz urządzenia ułatwiające korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Są wyposażone w monitoring wnętrza jak i otoczenia pociągu, nowoczesny system informacji dla pasażerów, oraz specjalne miejsca do przewozu większego bagażu i rowerów.

W 2012 r. na kolejowe przewozy regionalne samorząd województwa lubelskiego wyda ponad 56 mln zł.

Czyatj też: Polskim kolejom regionalnym daleko do wolnego rynku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: