PARTNER PORTALU
 • BGK

Pięć zamiast trzech pojemników na odpady. Gdańsk zmienia sytem segregacji

 • pt    20 marca 2018 - 13:06
Pięć zamiast trzech pojemników na odpady. Gdańsk zmienia sytem segregacji
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska (z lewej) i Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej (fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl)

Gdańsk jest na ostatniej prostej przed wdrożeniem poszerzonego systemu segregowania odpadów, który 1 kwietnia br. wprowadza obowiązek segregacji wszystkich, podstawowych surowców wtórnych. Nowe zasady segregacji wszystkie gminy mają wprowadzać po wygaśnięciu obowiązujących umów.
 • Gdańsk wprowadza system segregacji, który z czasem ma obowiązywać w całym kraju.
 • Mieszkańcy będą segregować odpady na pięć frakcji, w tym tzw. odpady bio.
 • Zmiany w Gdańsku są o tyle łatwiejsze, że miasto jako jedno z nielicznych prowadziło już segregację tzw. odpadów mokrych.

Miasto Gdańsk jest na ostatniej prostej przed wdrożeniem poszerzonego systemu segregowania odpadów, który 1 kwietnia br. wprowadza obowiązek segregacji wszystkich, podstawowych surowców wtórnych.

Czytaj też: Samorządowcy chcą wprowadzić regulator cen w RIPOK-ach

Zmiany wymusza rozporządzenie

Najważniejsza informacja dla mieszkańców Gdańska, którzy zadeklarują segregację odpadów jest taka, że od 1 kwietnia 2018 roku zamiast trzech pojemników na odpady będą mieli pięć. Dawny pojemnik na odpady mokre zamieni się w „bio”, pojemnik „szkło” zostaje, a zamiast dawnego pojemnika „suche” będą trzy: na papier, na metale i tworzywa sztuczne oraz ostatni - na odpady resztkowe.

Zmiana systemu w Gdańsku to wynik rozporządzenia ministra środowiska z 2017 r., które ujednolica w całym kraju zasady segregacji. Przepisy obowiązują od 1 lipca ub roku, ale w poszczególne gminy wprowadzają je dopiero po wygaśnięcia obowiązujących umów na odbiór odpadów.

Gdańsk jest jednym z pierwszy dużych miast, które będzie stosować w praktyce zapisy rozporządzenia. 

- To nie jest rewolucja - mówi o mających nastąpić zmianach Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - Tak naprawdę to jest rozszerzenie systemu, który budujemy w Gdańsku od dobrych kilku lat. Obecnie wdrażamy rozporządzenie Ministra Środowiska, które będzie obowiązywało w całej Polsce właśnie od 1 kwietnia tego roku. Zmiany będą, ponieważ pojawią się dodatkowe pojemniki, czyli pojemnik na metale i tworzywa sztuczne, na papier i resztki.

Jak mówi prezydent logistyka zmian nie jest prosta, trzeba postawić w mieście kilkadziesiąt tysięcy pojemników, stąd już dzisiaj widać je w różnych częściach Gdańska. Dla ułatwienia przy każdej wiacie na odpady stanie tablica informacyjna, w przypadku wątpliwości, będzie można sprawdzić, gdzie co wrzucać.

Segregacja wymaga wiedzy

A segregacja wymaga jednak pewnej wiedzy: opakowania po sokach i napojach należy np. wrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, ale już na przykład papier laminowany, kolorowy nie powinien być wrzucany do pojemnika na papier tylko do odpadów resztkowych, podobnie pieluchy.

Jak dodaje prezydent Grzelak trzeba wiedzieć, że pojemnik "resztkowy" nie jest przeznaczony na resztki z obiadu. Nazwa pochodzi od tego, że do niego ma trafić cała reszta odpadów, której nie udało się wcześniej wysegregować.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Śmieciarz, 2018-03-26 14:23:36

  Do Mówię jak jest: RIPOKi - to takie proste i elastyczne... youtube.com/watch?v=PkzGpqBzz78
 • Mówię jak jest, 2018-03-26 12:31:22

  @Śmieciarz fantastyczna wydajność w odzysku czyli 92% do spalania?
 • Tadeusz Babicz, 2018-03-25 23:43:05

  Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Ministerstwo od gospodarki odpadami przeprowadziło swego czasu badania na temat tej znakomitej skuteczności i wyszła im średnia na poziomie 8%. Dla zobrazowania proponuję obejrzeć skutek takiej sortowni (po około 1min 30sek) filmik z YouTube pt. &quo...t;Minister contra Minister"  rozwiń