PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza kara za monopol śmieciowy

  • PAP    4 lipca 2013 - 16:47
Pierwsza kara za monopol śmieciowy

Wrocławska spółka Chemeko-System, jako pierwsza w Polsce, została ukarana za podwyższenie cen na odbiór śmieci. UOKiK podał, że firma ma zapłacić ponad 399 tys. zł za to, że wykorzystała pozycję monopolisty i cenę za odbiór odpadów komunalnych podniosła o 114 proc.
Jak powiedział w czwartek dyrektor wrocławskiego oddziału Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Zbigniew Jurczyk, cena wzrosła ze 171 zł do 369 zł. Chemeko-System z Wrocławia jest właścicielem jedynej w regionie instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

"Zajęliśmy się tą sprawą w listopadzie. Była ewidentna, dlatego zakończyła się jako pierwsza w Polsce" - dodał Jurczyk.

Zdaniem dyrektora wrocławskiego oddziału UOKiK, kara może nie zostać zapłacona nawet jeszcze przez wiele miesięcy, choć ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. "Firma może się zwrócić do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i postępowanie może potrwać jeszcze nawet dwa lata" - powiedział Jurczyk. Podkreślił, że kara to skutek wadliwego sposobu wyłaniania podmiotów gospodarczych, które wykonują zadania określone w tzw. ustawie śmieciowej.

Ukarana spółka stała się monopolistą na dolnośląskim rynku 8 listopada 2012 r., gdy Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę, w której nadał firmie status regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (tzw. RIPOK), co spowodowało włączenie jej do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego.

Czytaj też: W 18 gminach nadal nie było przetargu na śmieci

"Chemeko-System było skazane przez zarząd województwa na monopol. I na tym polega nieszczęście, że po 20 latach gospodarki rynkowej nie ma konkurencyjności, z której musiałaby wynikać niższa cena" - podkreślił Jurczyk.

Przedstawiciele spółki Chemeko-System z Wrocławia nie chcieli się w czwartek wypowiadać w sprawie kary; nie opublikowali również oficjalnej informacji w tej sprawie.

Stanowisko UOKiK wobec ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach było krytyczne zarówno na etapie konsultacji międzyresortowych, jak i po uchwaleniu nowego prawa. Urząd zwracał uwagę, że zastąpienie konkurencji monopolem oznaczać będzie wzrost opłat za odbiór i wywóz śmieci. Dlatego Urząd w ramach swoich kompetencji wszczął 27 postępowań.

Zdaniem urzędu właściciele nieruchomości stracili możliwość wyboru, kto i za jaką cenę odbierze od nich śmieci. Na gminy nałożono obowiązek, że mają wybierać jednego przedsiębiorcę i pobierać od mieszkańców stosowną opłatę. Samorządy miały obowiązek wybrać go w drodze przetargu, który powinien zostać rozstrzygnięty przed 1 lipca 2013 r.

Według nowych przepisów obowiązkiem samorządowców jest również zorganizowanie systemu gospodarowania odpadami. W województwach powstawały regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych, które muszą spełniać specjalistyczne wymagania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2013-07-05 08:41:43

    Ustawa moim zdaniem narzuca likwidację konkurencji i dlatego należy ją jak najszybciej odwołać. Zamiast niej trzeba uruchomić trzy działania: 1) budować spalarnie wykorzystując środki unijne, 2) budować kompostownie i uzyskiwać gaz, 3) uczyć się segregacji u źródła, aby ograniczyć koszty zagospodaro...wania odpadów.  rozwiń
  • Horror - monopol, 2013-07-05 08:15:14

    To jakaś bzdura. Monopolistą zostaje sie w sposób aktywny - trzeba tego chcieć i to osiągnąć. Nie wystarczy, żeby konkurencja się nie pojawiła, jak w przypadku Chemeko.