Pierwsze Impulsy już w Kolejach Mazowieckich

Trwają odbiory pierwszych pięcioczłonowych Impulsów wyprodukowanych przez nowosądecki Newag. Łącznie Koleje Mazowieckie zakupiły 12 takich pojazdów.
Pierwsze Impulsy już w Kolejach Mazowieckich
Koleje Mazowieckie zakupiły 12 pięcioczłonowych Impulsów. Fot. kolejemazowieckie.pl

Pierwsze dwa Impulsy już znajdują się w spółce, a w najbliższych dniach zakończą się ich odbiory. Wkrótce o wygodzie podróżowania nowoczesnymi Impulsami będą mogli się przekonać sami podróżni.

- To ważny z punktu widzenia ciągłego rozwoju Kolei Mazowieckich zakup. Dzięki niemu możliwe będzie wykorzystanie pojazdów tam, gdzie potoki podróżnych są największe, czyli na linii Warszawa - Skierniewice. To także poważne wzmocnienie, jeśli chodzi o liczbę zupełnie nowych pojazdów będących w posiadaniu spółki - powiedział Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.

Komfortowe Impulsy mogą przewieźć 531 osób

Każdy z Impulsów to dodatkowe 206 miejsc siedzących oraz 325 miejsc stojących do dyspozycji podróżnych. Nowe pojazdy to jednak nie tylko nowe miejsca, ale także wysoki komfort podróży dzięki klimatyzacji, wi-fi, systemowi informacji pasażerskiej oraz intercomowi. Przewidziano także dodatkową przestrzeń na większy bagaż.

Pamiętano też o potrzebach osób niepełnosprawnych. Oprócz specjalnie przystosowanych miejsc dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich do dyspozycji są urządzenia ułatwiające wjazd do pociągu oraz specjalnie przystosowane toalety. Dla osób podróżujących z małymi dziećmi dostępny jest przewijak. Nowe pięcioczłonowe ezt będą mogły rozwijać prędkość do 160 km/h.

- Są to pierwsze pięcioczłonowe Impulsy wyprodukowane w Newagu. Dzięki zamówieniu Kolei Mazowieckich rozszerzyliśmy nasze portfolio o kolejne pojazdy - mówi Zbigniew Konieczek, prezes NEWAG S.A. - Konsekwentnie rozwijamy elektryczne zespoły trakcyjne z rodziny Impuls, posiadamy już certyfikat zgodności z najnowszymi restrykcyjnymi normami unijnymi - TSI LOK&PAS, a współczynnik niezawodności Impulów osiąga prawie 99% - dodaje.

Umowa na ich dostawę została podpisana z firmą Newag S.A. 28 listopada 2014 r. Koszt inwestycji to 257 mln zł brutto, z czego 82 mln zł stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE