PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem

  • pt    21 maja 2014 - 10:25
 Pierwsze inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Banku Gospodarstwa Krajowego, BGK Nieruchomości S.A., spółka należąca w 100 proc. do BGK podpisała pierwsze listy intencyjne na zakup budynków dla Funduszu Mieszkań na Wynajem.
BGK Nieruchomości S.A. prowadzi obecnie negocjacje cenowe na zakup łącznie 680 mieszkań w budynkach w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Są to 4 inwestycje na różnych etapach zaawansowania: w fazie projektowej, z ważnym pozwoleniem na budowę oraz w budowie.

Na ocenę czekają kolejne oferty złożone m.in. przez firmy deweloperskie, budowlane i towarzystwa budownictwa społecznego z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Trójmiasta i Łodzi.

Czytaj też: BGK utworzy specjalny fundusz mieszkań na wynajem

Proces inwestycyjny przewiduje budowanie portfela mieszkań przez wiele lat. Pula lokali na wynajem może sięgnąć nawet 20 tysięcy w całej Polsce. Bank Gospodarstwa Krajowego przewiduje, że dobry przykład przyciągnie innych inwestorów instytucjonalnych, co pozytywnie wpłynie na dostępność mieszkań na wynajem na polskim rynku.

Planuje się, że najemcy będą mogli wprowadzić się do pierwszych mieszkań jeszcze w tym roku.

- Nasza oferta będzie skierowana do osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych na kilkadziesiąt lat, ale wynajmując mieszkanie, chcą poczuć się jak u siebie – tłumaczy Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Chcemy przekonać Polaków, że można wynajmować mieszkanie w dobrym standardzie przez całe życie i móc decydować o wielkości lokalu czy miejscu zamieszkania w zależności od potrzeb życiowych i zawodowych – dodaje prezes.

Inicjatywa BGK będzie skierowana do wszystkich osób, które mają zdolność do zapłaty czynszu, bez ograniczeń wiekowych czy innych preferencji. Najemca będzie podpisywał umowę najmu na okres roczny, z możliwością przedłużenia.

Partnerem najemcy będzie jeden podmiot - będzie to nowa jakość w Polsce, która podniesie z pewnością standardy obowiązujące na rynku nieruchomości i zapewni najemcom wyższy niż dotychczas komfort w rozumieniu stabilności i przewidywalności decyzji właściciela mieszkania, a także oferowanego produktu.

Mieszkania będą znajdować się w nowych budynkach w całości należących do Funduszu. Najemca podpisując umowę, wprowadzi się do gotowego do zamieszkania lokalu z wyposażoną łazienką i kuchnią.

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowując to przedsięwzięcie czerpał z rozwiązań stosowanych od lat w innych krajach europejskich, w których duzi inwestorzy instytucjonalni zarządzają zasobami wielu tysięcy mieszkań czynszowych.

Polski rynek wynajmu mieszkań ma ogromny potencjał. Z jednej strony mamy ogromny niedosyt mieszkaniowy - według różnych szacunków w Polsce potrzeba ponad 700 tysięcy lokali.

Polska z 356 mieszkaniami na 1000 mieszkańców zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE. Wkrótce ruszy strona internetowa funduszu - na początku będzie ona zawierała informacje, gdzie powstają pierwsze budynki i w jaki sposób będzie można wynająć mieszkanie od Funduszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • karlito, 2014-06-14 15:33:17

    Jak dla mnie jednak nie do końca przemyślana inicjatywa, zwłaszcza w kontekście tego, że np. w stolicy pojawiły się w końcu miniapartamenty dla młodych, które kosztują nawet połowę tego, co do tej pory było w ofercie.
  • Zbigniew, 2014-05-28 18:13:35

    Dawno taka powinna ruszyć. Aby czynsz był znośny i bez kaucji. Zbigniew