PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze miasto z darmowymi autobusami

  • PAP    27 sierpnia 2013 - 08:34
Pierwsze miasto z darmowymi autobusami

Żory (Śląskie) idą tropem miejscowości w Belgii, Holandii czy Francji i za 4 miesiące, jako pierwsze polskie miasto, wprowadzą bezpłatną komunikację miejską - informuje "Metro". Wszyscy, którzy to zrobili, są bardzo zadowoleni - podkreśla doradca prezydenta Żor Anna Ujma.
Darmowa komunikacja w 60-tysięcznych Żorach będzie funkcjonować od 1 stycznia 2014 r. W mieście jest 12 linii autobusowych, na których utrzymanie idzie ok. 2,5 mln zł rocznie, a bezpłatna komunikacja to dodatkowy 1 mln (tj. ok. 0,5 proc. budżetu miasta, który wynosi ok. 230 mln zł).

Czytaj też: Jazda autobusami w Żorach za darmo

"To stosunkowo niewielki wydatek. Chcemy dać pasażerom taki prezent" - zaznacza Ujma. Jak mówi, według badań w miastach wprowadzających darmową komunikację zwiększa się komfort życia. To także spore udogodnienie dla turystów - dodaje.

Eksperci nie sądzą, by duże miasta poszły w ślady Żor, bo darmowa komunikacja byłaby dla nich zbyt dużym obciążeniem. Przykładowo Warszawa wydaje rocznie 2,4 mld zł. Dochody z biletów pokrywają 35 proc. tych kosztów w stolicy, ale już w Gdańsku - 38,5 proc., w Krakowie - 43 proc., w Poznaniu - 45 proc., a we Wrocławiu prawie 49 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • krzyciel, 2013-08-27 14:52:52

    W Żorach widzę inny problem. Otóż do tej pory miasto to było częścią większej struktury komunikacyjnej. Zniesienie opłat za bilety w Żorach zbyt wiele mieszkańcom nie da - chcąc jechać do pracy i tak będą musieli kupić bilety. A mieć darmowy bilet do jeżdżenia po Żorach? To raczej mało atrakcyjna of...erta...  rozwiń
  • slowfoot, 2013-08-27 12:56:14

    Hasselt się właśnie wycofało z darmowej komunikacji a jest to jedno z najbogatszych miast w Belgii. A Żorom życzę jak najlepiej chociaż ciekawi mnie co będzie jak przyjdzie czas na wymianę taboru.