PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze miasto z planem poprawy efektywności energetycznej

  • wnp.pl (PS)    5 lutego 2010 - 11:53

Bielsko-Biała jest pierwszym w Polsce miastem, które przyjęło „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii” i tym samym zobowiązało się do redukcji emisji CO2 w ciągu 10 lat do poziomu mniejszego o co najmniej 20 proc. w stosunku do roku 1990.
W styczniu ub.roku Bielsko-Biała przystąpiło do „Porozumienia między burmistrzami”, tj. europejskiej inicjatywy zakładającej redukcję gazów cieplarnianych. W rocznicę tego wydarzenia, Rada Miasta uchwaliła wspomniany „Plan działań...”.

Autorzy planu – konsultanci z firmy Atmoterm S.A. – przeanalizowali już emisje gazów cieplarnianych w latach 1990 oraz 2008 z terenu miasta z sektorów mieszkalnictwa, przemysłu i transportu, a następnie sporządzili prognozę na rok 2020. Wyliczenia pozwoliły na określenie celu redukcji emisji w ciągu najbliższych 10 lat, który wynosi 187 tys. ton CO2. Następnie zaprojektowano działania do osiągnięcia tych efektów, a których realizacja przyniesie miastu i jego mieszkańcom oszczędności szacowane na 60 mln złotych rocznie.

- Plan pomaga postępować racjonalnie, bowiem chcemy mądrze wydawać pieniądze na inwestycje w mieście i poprawić efektywność we wszystkich tych miejscach, które wskazała wykonana analiza. – mówi Piotr Sołtysek, pełnomocnik prezydenta Miasta ds. Zarządzania Energią.

Największy potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych w Bielsku-Białej tkwi w racjonalizacji zużycia energii. Zakłada się wdrożenie wachlarza działań, jak: termomodernizacje budynków, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, poprawianie efektywności energetycznej systemów masowego transportu. W planie uwzględniono też modernizacje sieci ciepłowniczej, izolacje budynków mieszkalnych, wykorzystanie kolektorów słonecznych oraz modernizację taboru miejskiego przewoźnika.

Jak podkreśla pełnomocnik prezydenta, szczególnie istotny jest potencjał tkwiący w zmianie zachowań mieszkańców; szacunkowo wszyscy mieszkańcy Bielska-Białej redukując o 1 proc. zużycie mediów energetycznych (prąd, gaz, C.O.) w ciągu roku mogą ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o ok. 6,2 tys. ton. Osiągnięcie tego celu wymaga jednak wytrwałej i wieloletniej pracy nad zmianą nawyków mieszkańców, ocenia Sołtysek.
 
Czytaj także: "Bielsko-Biała wspiera ochronę środowiska".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.