PARTNER PORTALU
 • BGK

Pierwsze pociągi Elf na śląskich torach

 • PAP    30 marca 2011 - 16:31
Pierwsze pociągi Elf na śląskich torach

W kwietniu na śląskich torach mają pojawić się pierwsze pociągu typu Elf, produkowane przez bydgoską firmę Pesa. Ostatecznie do listopada do regionu trafi 9 takich pojazdów, zamówionych przez samorząd woj. śląskiego.
Pierwszych osiem Elfów, wartości 187,4 mln zł, regionalny samorząd zamówił w firmie Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Holding w końcu 2009 r. W środę zarząd województwa podpisał z producentem umowę na dostawę kolejnego, dziewiątego pociągu, który powinien pojawić się na Śląsku - według przedstawicieli urzędu marszałkowskiego - już za miesiąc.

Wart 22,4 mln zł zakup oznacza zakończenie wcześniejszego projektu, w ramach którego w 2008 r. samorząd kupił cztery szwajcarskie pociągi typu Flirt. Ówczesny projekt, współfinansowany z unijnych środków, zakładał jednak zakup w sumie pięciu składów.

Umowa na dostawę Elfa oznacza zamknięcie tego wartego w sumie 96,5 mln zł przedsięwzięcia. Ok. 57,5 mln zł z tej kwoty to środki unijne, przeznaczone na wsparcie dla transportu publicznego. Dla zamówionych w 2009 r. ośmiu pierwszych Elfów unijne wsparcie to 108,8 mln zł.

Tak jak pozostałe zamówione przez samorząd woj. śląskiego Elfy, dziewiąty pociąg będzie składać się z czterech członów tworzących jedną przestrzeń. Ma ok. 200 miejsc siedzących. Może rozwinąć prędkość do 160 kilometrów na godzinę. Pasażerowie będą podróżować w klimatyzowanym wnętrzu.

Wszystkie Elfy, podobnie jak Flirty, zostaną przekazane tworzącej się spółce Koleje Śląskie, która z początkiem czerwca ma rozpocząć świadczenie usług przewozowych między Gliwicami a Częstochową, uzupełniając ofertę Przewozów Regionalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Antyliberał, 2011-04-10 14:49:07

  Dokładnie masz racje kolejarz.polaczenie gliwice-czestochowa i tychy katowice to jedyne dochodowe polaczenia na slasku.
 • kolejarz PR, 2011-04-06 20:20:57

  koleje śląskie nie będą uzupełniać oferty przewozów regionalnych tylko zabiorą najbardziej dochodowe połączenia przewozom regionalnym a nierentowne trasy obsługiwać będą PR i będą powiększać swój dług
 • kolejarz PR, 2011-04-06 20:19:58

  koleje śląskie nie będą uzupełniać oferty przewozów regionalnych tylko zabiorą najbardziej dochodowe połączenia przewozom regionalnym a nierentowne trasy obsługiwać będą PR i będą powiększać swój dług