PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze pociągi Impuls już w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (FOTO)

  • PAP/AH    13 kwietnia 2018 - 13:00
Pierwsze pociągi Impuls już w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (FOTO)
(fot. mat. pras.)

W fabryce Newag SA w Nowym Sączu trwa produkcja czterech pierwszych pociągów Impuls II dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pudła pojazdów są już pomalowane w barwy przewoźnika. Pojazdy mają być gotowe w maju, a od czerwca planowane są jazdy testowe.
  • ŁKA jest pierwszym polskim przewoźnikiem, który otrzyma pociągi Impuls nowej, drugiej generacji.
  • Pierwsza partia pojazdów ma trafić do przewoźnika w październiku, w grudniu br. pociągi trafią do eksploatacji.
  • Drugą partię pojazdów - 10 sztuk - ŁKA otrzyma w 2019 roku.

 

Poinformowała o tym rzeczniczka Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) Marta Markowska. Jak wyjaśniła, Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag 14 trzyczłonowych, elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pojazdy wyposażone będą w klimatyzację, wi-fi, miejsca na rowery, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory. W każdym znajdować się będzie 160 miejsc siedzących. Dostawca pociągów będzie również odpowiedzialny za ich serwisowanie przez okres 12 lat.

Impulsy będą obsługiwać połączenia w województwie łódzkim.

Czytaj także: Kto ma najmłodsze, a kto najstarsze pociągi na polskiej kolei?

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zwrócił uwagę, że ŁKA się rozwija i potrzebuje nowych pociągów.

- Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), mogliśmy zamówić bardziej pojemne pojazdy, z których już za kilka miesięcy będą korzystać mieszkańcy województwa łódzkiego. Cieszę się, że będą to pociągi nowoczesne i komfortowe - powiedział.

Jak zapewnił wiceprezes spółki Newag Józef Michalik, produkcja pojazdów odbywa się zgodnie z harmonogramem. Pierwszy z czternastu pojazdów w okresie wakacyjnym przejdzie badania dopuszczające do eksploatacji w Żmigrodzie. - Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jako pierwszy polski przewoźnik otrzyma nasz flagowy produkt w nowej wersji. Impuls II charakteryzuje się między innymi zwiększoną pojemnością, wyższą trwałością i niezawodnością - wskazał.

Pod koniec wakacji Impuls odbędzie jazdy próbne również w województwie łódzkim.

- Czekamy na pierwszą partię pojazdów, która ma do nas trafić w październiku. W grudniu br. pociągi trafią do eksploatacji. Planujemy wtedy uruchomienie nowego połączenia Skierniewice-Łowicz-Kutno. Impulsy uzupełnią także tabor wykorzystywany na obecnych trasach - poinformował prezes ŁKA Janusz Malinowski.

Drugą partię pojazdów - 10 sztuk - ŁKA otrzyma w 2019 roku. Pozwolić to ma na uruchomienie nowych tras z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa, Radomska, a po elektryfikacji linii nr 25 również do Opoczna.

Newag został wyłoniony w ramach postępowania na "Dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usług ich utrzymania w ramach projektu - Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Etap II". Wartość projektu to ponad 262 mln zł, z czego ponad 181 mln zł to dofinansowanie z RPO województwa łódzkiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.