Pierwsze skutki histerii łupkowej samorządów

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu
  • 21-02-2012
  • drukuj
Nowe prawo pozwala wojewodzie ulokować kopalnię wbrew woli samorządów. Te już protestują.
Pierwsze skutki histerii łupkowej samorządów

Od wielu miesięcy trwa w Polsce istna histeria łupkowa – informuje „Puls Biznesu”.

Czytaj też: Mapa gazu łupkowego w Polsce

Dla entuzjastów gaz łupkowy to wielkie dobro narodowe, pozwalające na uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. Dla przeciwników – ogromne zagrożenie dla środowiska i napychanie kabzy światowym koncernom wydobywczym.

Mało kto jednak dostrzega zagrożenie płynące z zupełnie innej strony. Od początku roku obowiązuje nowa ustawa: Prawo geologiczne i górnicze. Zdaniem niektórych prawników, pozwala ona rządowi przełamywać opór gmin przeciwnych eksploatacji gazu łupkowego na ich terenie.

„Ustawa pozwala wojewodom wydawać tzw. zarządzenia zastępcze umożliwiające zmianę planów zagospodarowania przestrzennego nawet wbrew woli gmin. Wojewoda może więc podważać kompetencje gmin w zakresie gospodarowania i planowania inwestycji na danym terenie i wymuszać miejsca terenów górniczych” – mówi Jacek Czapiewski, radca prawny z kancelarii Salans.

Część gmin chętnie zgodzi się na wydobywanie u nich gazu. Wiele może jednak odmówić. Pierwszy protest już jest. Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca (pomorskie, powiat kartuski), sprzeciwia się dyktatowi administracji rządowej. Zarówno on, jak i rada gminy nie zamierzają skusić się na ok. 6 mln zł z opłaty eksploatacyjnej. W sprawie nowych przepisów wysłał zapytanie do premiera – pisze „Puls Biznesu”.

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Atomowa broń referendum Przeciwko łupkowaniu i nie tylko --

idb.nowyekran.pl/post/50412,atomowa-bron-referendum

O referendach lokalnych. Proszę nie zapominać jeszcze mamy konstytucję. Konstytucja RP: Art. 8.
1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolite
...j Polskiej.
2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.
Prawnicy chętnie "zapominają" prosty fakt: Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio! z tego wynika, że referendum lokalne jest silniejszym prawem niż decyzje wojewody, czy ustawa podyktowana przez wrogów Polski.
rozwiń

umtsno, 2012-02-22 01:56:44 odpowiedz

Uszczesliwianie wyborcow (i podatnikow) na sile przez wojewode jest z pewnoscia niekonstytucyjne i nalezy mu sie oprzec.

autoidea, 2012-02-21 23:22:41 odpowiedz

Ekspertem nie jestem i od strony fachowej jestem laikiem.Wyraziłem swoje spostrzeżenia na ten gorący i bulwersujący Polaków temat i jestem świadom,że wydobycie gazu łupkowego niesie za sobą dewastację ekologiczną,ale w jakim stopniu to ja nie wiem.Natomiast wiem,że opinie są różne i decyzje URZĘDNIK...ÓW,także będą różne i jeszcze raz podejrzliwe stawiam pytanie:o co tu chodzi i co tu jest w tym temacie grane? rozwiń

Myślący, 2012-02-21 21:40:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE