PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze zasiłki dla mieszkańców Jankowa

  • PAP/WNP.pl    15 listopada 2013 - 17:24
Pierwsze zasiłki dla mieszkańców Jankowa

Osiem z trzynastu rodzin poszkodowanych w wyniku wycieku gazu i pożaru w Jankowie Przygodzkim już otrzymało zasiłki celowe w wysokości 6 tys. zł; wypłacane są kolejne - poinformował w piątek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
"W dniu dzisiejszym będziemy wypłacali dla poszkodowanych zasiłki celowe w wysokości 6 tys. zł. Osiem rodzin na 13 rodzin, które tego wsparcia potrzebują, te środki już otrzymało. Wojewoda przesłał pieniądze do gminy" - powiedział Boni na konferencji prasowej. Dodał, że w sumie chodzi o 33 osoby.

Boni poinformował, że wystąpił do ministra finansów Jacka Rostowskiego o uruchomienie dodatkowych środków z rezerwy celowej. Powiedział, że na konto gminy trafiło także 240 tys. zł od spółki Gaz-System. "Te środki będą podzielone także dla osób poszkodowanych" - zapewnił minister. Dodał, że spółka będzie także wypłacała środki ze swojej polisy.

Szef MAC poinformował, że cztery lub pięć budynków wymaga odbudowania, a trzy - remontu. "Dwa kolejne budynki były dopiero budowane, jeszcze nie zasiedlone. Udzielimy pomocy także w odbudowie" - powiedział Boni.

W czwartek wskutek wycieku gazu i pożaru w Jankowie Przygodzkim zginęły dwie osoby, 13 trafiło z obrażeniami do szpitala. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo kilkanaście budynków.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------ 

240 tys. zł. przekaże w piątek Gaz-System, operator gazociągu, który w czwartek uległ awarii w Jankowie Przygodzkim, na pomoc poszkodowanym w pożarze. Spółka podała, że po zakończeniu czynności śledczych przystąpi do usuwania awarii.

Wskutek wycieku gazu i pożaru w czwartek w Jankowie Przygodzkim uszkodzonych zostało 10 domów mieszkalnych w tym dwa w budowie. W katastrofie zginęły dwie osoby, 13 - w tym troje dzieci - trafiło z obrażeniami do szpitala. Pożar w miejscu awarii został już ugaszony.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska, w uzgodnieniu z wójtem gminy Przygodzice spółka przekaże 240 tys. zł z przeznaczeniem na pomoc dla rodzin poszkodowanych w wyniku awarii.

"Przedstawiciele Gaz-System są w bieżącym kontakcie z władzami lokalnymi w kwestii organizowania dalszej pomocy. Od momentu otrzymania informacji o zdarzeniu spółka jest także w stałym kontakcie z ubezpieczycielem" - podała Polkowska.

Rzeczniczka poinformowała, że spółka skorzysta z posiadanego ubezpieczenia majątku oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

"Dodatkowo nowo budowane inwestycje objęte są ubezpieczeniami budowlano-montażowym oraz ubezpieczeniami od odpowiedzialności cywilnej ze strony wykonawcy. Oznacza to, że po oszacowaniu rzeczywistych szkód, będą możliwe wypłaty poszkodowanym osobom dalszych środków na ich usuwanie" - podała.

Jak poinformowała, nie są planowane przerwy w dostawach gazu.

"W celu wycięcia uszkodzonego fragmentu gazociągu wykonano czynności polegające na wyizolowaniu tego odcinka i szczelnym zamknięciu dopływu gazu z obydwu stron. Dokonano także pozbycia się gazu z uszkodzonego fragmentu i zapewniono bezpieczne warunki do wykonania prac spawalniczych i naprawczych. Gaz-System przystąpi do usuwania awarii po zakończeniu czynności śledczych prowadzonych przez prokuraturę i sprawdzeniu miejsca awarii przez nadzór budowalny" - poinformowała.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.