PARTNER PORTALU
 • BGK

Pierwsze zasiłki dla mieszkańców Jankowa

 • PAP/WNP.pl    15 listopada 2013 - 17:24
Pierwsze zasiłki dla mieszkańców Jankowa

Osiem z trzynastu rodzin poszkodowanych w wyniku wycieku gazu i pożaru w Jankowie Przygodzkim już otrzymało zasiłki celowe w wysokości 6 tys. zł; wypłacane są kolejne - poinformował w piątek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
"W dniu dzisiejszym będziemy wypłacali dla poszkodowanych zasiłki celowe w wysokości 6 tys. zł. Osiem rodzin na 13 rodzin, które tego wsparcia potrzebują, te środki już otrzymało. Wojewoda przesłał pieniądze do gminy" - powiedział Boni na konferencji prasowej. Dodał, że w sumie chodzi o 33 osoby.

Boni poinformował, że wystąpił do ministra finansów Jacka Rostowskiego o uruchomienie dodatkowych środków z rezerwy celowej. Powiedział, że na konto gminy trafiło także 240 tys. zł od spółki Gaz-System. "Te środki będą podzielone także dla osób poszkodowanych" - zapewnił minister. Dodał, że spółka będzie także wypłacała środki ze swojej polisy.

Szef MAC poinformował, że cztery lub pięć budynków wymaga odbudowania, a trzy - remontu. "Dwa kolejne budynki były dopiero budowane, jeszcze nie zasiedlone. Udzielimy pomocy także w odbudowie" - powiedział Boni.

W czwartek wskutek wycieku gazu i pożaru w Jankowie Przygodzkim zginęły dwie osoby, 13 trafiło z obrażeniami do szpitala. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo kilkanaście budynków.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------ 

240 tys. zł. przekaże w piątek Gaz-System, operator gazociągu, który w czwartek uległ awarii w Jankowie Przygodzkim, na pomoc poszkodowanym w pożarze. Spółka podała, że po zakończeniu czynności śledczych przystąpi do usuwania awarii.

Wskutek wycieku gazu i pożaru w czwartek w Jankowie Przygodzkim uszkodzonych zostało 10 domów mieszkalnych w tym dwa w budowie. W katastrofie zginęły dwie osoby, 13 - w tym troje dzieci - trafiło z obrażeniami do szpitala. Pożar w miejscu awarii został już ugaszony.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska, w uzgodnieniu z wójtem gminy Przygodzice spółka przekaże 240 tys. zł z przeznaczeniem na pomoc dla rodzin poszkodowanych w wyniku awarii.

"Przedstawiciele Gaz-System są w bieżącym kontakcie z władzami lokalnymi w kwestii organizowania dalszej pomocy. Od momentu otrzymania informacji o zdarzeniu spółka jest także w stałym kontakcie z ubezpieczycielem" - podała Polkowska.

Rzeczniczka poinformowała, że spółka skorzysta z posiadanego ubezpieczenia majątku oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

"Dodatkowo nowo budowane inwestycje objęte są ubezpieczeniami budowlano-montażowym oraz ubezpieczeniami od odpowiedzialności cywilnej ze strony wykonawcy. Oznacza to, że po oszacowaniu rzeczywistych szkód, będą możliwe wypłaty poszkodowanym osobom dalszych środków na ich usuwanie" - podała.

Jak poinformowała, nie są planowane przerwy w dostawach gazu.

"W celu wycięcia uszkodzonego fragmentu gazociągu wykonano czynności polegające na wyizolowaniu tego odcinka i szczelnym zamknięciu dopływu gazu z obydwu stron. Dokonano także pozbycia się gazu z uszkodzonego fragmentu i zapewniono bezpieczne warunki do wykonania prac spawalniczych i naprawczych. Gaz-System przystąpi do usuwania awarii po zakończeniu czynności śledczych prowadzonych przez prokuraturę i sprawdzeniu miejsca awarii przez nadzór budowalny" - poinformowała.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.