PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy blok jądrowy w 2024 roku

  • PAP    4 lipca 2013 - 13:36
Pierwszy blok jądrowy w 2024 roku

- Podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego do końca 2024 r. przewiduje projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), który Ministerstwo Gospodarki (MG) skierowało do rządowego zespołu energetycznego - poinformował PAP resort.
Jak podało w czwartek Ministerstwo Gospodarki, w środę kierownictwo resortu omówiło projekt PPEJ i zaleciło skierowanie dokumentu pod obrady Międzyresortowego Zespołu do spraw Realizacji Polityki Energetycznej Polski do 2030 r., działającego pod kierownictwem wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

Zawarty w projekcie harmonogram przewiduje przyjęcie PPEJ przez rząd do końca 2013 r., wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r.

Na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 do końca 2024 r. Na lata 2025 - 2030 przewiduje się zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz rozpoczęcie budowy drugiej. Plany rządu zakładają budowę dwóch siłowni o mocy po ok. 3000 MW każda. Zakończenie budowy drugiej elektrowni jądrowej przewidywane jest w projekcie PPEJ na 2035 r.

Jak podkreśla MG, Program Polskiej Energetyki Jądrowej to strategiczny dokument, który przedstawia m.in. ekonomiczne uzasadnienie wdrażania energetyki jądrowej w naszym kraju oraz zadania dla wszystkich instytucji rządowych zaangażowanych w jej rozwój.

Został on poddany kompleksowej procedurze konsultacji społecznych oraz transgranicznych, w której uczestniczyło siedem krajów sąsiadujących z Polską; proces ten zakończył się podpisaniem Protokołu z konsultacji z Austrią w maju 2013 r. Umożliwiło to zakończenie prac nad Programem - podkreśliło MG.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Rządowy zespół energetyczny ma zająć się projektem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

W środę projektem, który powstał w Ministerstwie Gospodarki, zajmowało się kierownictwo resortu i zdecydowało ono o skierowaniu dokumentu pod obrady rządowego zespołu energetycznego, którego pracami kieruje wicepremier Janusz Piechociński.

O wadze PPEJ mówili uczestnicy debaty o perspektywach energetyki jądrowej w Polsce. Prezes spółki PGE EJ1 Aleksander Grad podkreślał, że program jest bardzo istotny dla inwestora, bo jednoznacznie stwierdza, iż państwo stworzy takie warunki, aby inwestorzy mogli zrealizować i ekonomicznie prowadzić projekt jądrowy.

Jego zdaniem PPEJ będzie jasną instrukcją do negocjacji państwo-inwestor w kwestii narzędzi wsparcia przez państwo całego projektu. Grad podkreślał, że konkretne propozycje zaangażowania się państwa powinny pojawić się jesienią tego roku, kiedy inwestor, żeby dotrzymać harmonogramu, będzie musiał podejmować wieloletnie zobowiązania liczone w setkach milionów złotych.

Grad ocenił też, że termin oddania do użytku pierwszego bloku jądrowego w 2024 r. jest realny, ale harmonogram jest napięty i wymaga „żelaznej konsekwencji" po stronie zarówno inwestora, jak i administracji rządowej.

Rządowe plany przewidują budowę przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW. Zgodnie z obowiązującą strategią PGE, pierwszy blok powinien ruszyć ok. 2024 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-07-04 08:45:50

    W Polsce nie jest potrzebny osobny program energetyki jądrowej - potrzebny jest całościowy program energetyki, uwzględniający energetykę jądrową. Ten program powinien zawierać spójną politykę rządu dotyczącą rozwoju (lub likwidowania) określonych rodzajów energetyki, ale również politykę dotyczącą k...onsumenckiego rynku energii, czyli przewidywanego zapotrzebowania oraz cen energii trafiającej do odbiorcy. Tworzenie odrębnych programów energetycznych dla różnych źródeł grozi tym, że powstanie kilka wzajemnie wykluczających się "polityk energetycznych", z których żadna nie będzie mogła zostać zrealizowana zgodnie z założeniami. Z takim programem można wstrzymać się nawet dłużej niż do jesieni tego roku, żeby uwzględnić w nim również ewentualne pozyskiwanie gazu z łupków. Dopiero stworzenie takiej ogólnej polityki energetycznej może stanowić podstawę do tworzenia szczegółowych programów dla poszczególnych gałęzi energetyki.  rozwiń