PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy ELF trafił do świętokrzyskiego

  • PAP    5 października 2011 - 17:51
Pierwszy ELF trafił do świętokrzyskiego

Jeden z czterech nowoczesnych pociągów typu ELF kupionych dla Przewozów Regionalnych trafił w środę do województwa świętokrzyskiego, od czwartku zacznie przewozić pasażerów. Zakup pociągów dofinansowano ze środków unijnych.
Pojazd zaprezentowano na peronie kieleckiego dworca podczas uroczystości przekazania go przez producenta - bydgoską firmę PESA - samorządowi województwa świętokrzyskiego, który je kupił. Chętni mogli odbyć krótką podróż.

Jak poinformowało biuro prasowe Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego (zabierz głos/oceń marszałka), dwa pojazdy zakupiono w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego za ponad 23 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pochodzi z UE. Zakup dwóch pozostałych pociągów - również za ponad 23 mln zł - jest finansowany z budżetu województwa; środki na ten cel w znacznej mierze pochodzą z Funduszu Kolejowego przyznanego regionom po usamorządowieniu spółki Przewozy Regionalne.

Zaprezentowany w środę ELF od czwartku będzie przewoził pasażerów, a kolejny od drugiej połowy października, zaś pozostałe zaczną jeździć pod koniec listopada.

ELF-y są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Mają miejsca do przewozu rowerów, klimatyzację, intercom do kontaktu między pasażerem a maszynistą, monitoring i system wykrywania pożarów.

W świętokrzyskich ELF-ach zainstalowano dwa nowe systemy: System Automatycznego Zliczania Pasażerów i System Analizy Czasu Jazdy. Dane z obu systemów będą on-line przesyłane do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach (zabierz głos/oceń prezydenta). Na każdym widnieje logo z Babą Jagą i napisem "Świętokrzyskie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.