Pierwszy ELF trafił do świętokrzyskiego

Jeden z czterech nowoczesnych pociągów typu ELF kupionych dla Przewozów Regionalnych trafił w środę do województwa świętokrzyskiego, od czwartku zacznie przewozić pasażerów. Zakup pociągów dofinansowano ze środków unijnych.
Pierwszy ELF trafił do świętokrzyskiego
Pojazd zaprezentowano na peronie kieleckiego dworca podczas uroczystości przekazania go przez producenta - bydgoską firmę PESA - samorządowi województwa świętokrzyskiego, który je kupił. Chętni mogli odbyć krótką podróż.

Jak poinformowało biuro prasowe Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego (zabierz głos/oceń marszałka), dwa pojazdy zakupiono w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego za ponad 23 mln zł, z czego ponad 11 mln zł pochodzi z UE. Zakup dwóch pozostałych pociągów - również za ponad 23 mln zł - jest finansowany z budżetu województwa; środki na ten cel w znacznej mierze pochodzą z Funduszu Kolejowego przyznanego regionom po usamorządowieniu spółki Przewozy Regionalne.

Zaprezentowany w środę ELF od czwartku będzie przewoził pasażerów, a kolejny od drugiej połowy października, zaś pozostałe zaczną jeździć pod koniec listopada.

ELF-y są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Mają miejsca do przewozu rowerów, klimatyzację, intercom do kontaktu między pasażerem a maszynistą, monitoring i system wykrywania pożarów.

W świętokrzyskich ELF-ach zainstalowano dwa nowe systemy: System Automatycznego Zliczania Pasażerów i System Analizy Czasu Jazdy. Dane z obu systemów będą on-line przesyłane do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach (zabierz głos/oceń prezydenta). Na każdym widnieje logo z Babą Jagą i napisem "Świętokrzyskie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE