PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy etap rekultywacji składowiska w Balinie zakończony

  • pt    10 kwietnia 2017 - 15:47
Pierwszy etap rekultywacji składowiska w Balinie zakończony
Zakład w Balinie. (fot.eneris.pl)

Na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w małopolskim Balinie zakończył się pierwszy etap rekultywacji części składowiska, polegający na zamknięciu od góry nieczynnych już minikwater szczelną warstwą, nieprzepuszczalną dla wody.
• Zakład w Balinie działa na pograniczu zachodniej Małopolski i Śląska. Obsługuje około 200 tys. mieszkańców.

• Rekultywacja składowiska w ZGOK polega na przykryciu nieczynnych już minikwater metrową warstwą składającą się łączne z nieprzepuszczalnego materiału pochodzącego z płukania węgla kamiennego, ziemi, warstwy żyznej oraz humusu.

• Prace nad zamykaniem nieczynnych minikwater na terenie ZGOK zaczęły się w marcu i potrwają do końca maja.

Do zamykania nieczynnej części składowiska w ZGOK o łącznej powierzchni około 1 hektara został wykorzystany neutralny dla środowiska materiał pochodzący z prac podziemnych w pobliskich kopalniach węgla kamiennego. Jego własności fizyko-chemiczne powodują, że wyśmienicie nadaje się do tej roli – jest lepki jak glina i nieprzepuszczalny dla wody. Stanowi więc idealną warstwę zabezpieczającą zdeponowane poniżej odpady.

- To jedyny materiał ziemny, wykorzystywany do rekultywacji składowiska, przywożony spoza obszaru ZGOK. Łącznie do Balina trafiło go 2,5 tys. m sześciennych, co stanowi około 5,4 tys. ton. Do zamknięcia kwatery w dużym stopniu jest wykorzystywana ziemia pochodząca z prac budowlanych prowadzonych na terenie zakładu. Dzięki temu prace rekultywacyjne mają minimalny wpływ na natężenie ruchu na drodze dojazdowej do ZGOK – tłumaczy Michał Bogacki, członek zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie.

Metrowa warstwa izolacji

Rekultywacja składowiska w ZGOK polega na przykryciu nieczynnych już minikwater metrową warstwą składającą się łączne z nieprzepuszczalnego materiału pochodzącego z płukania węgla kamiennego, ziemi z wykopów na terenie ZGOK, warstwy żyznej zbudowanej z kompostu nieodpowiadającego wymaganiom, powstałego na terenie ZGOK oraz humusu.

Proces zakończy wysiew traw i roślin motylkowych. Prace nad zamykaniem nieczynnych minikwater na terenie ZGOK zaczęły się w marcu i potrwają do końca maja. Sama procedura administracyjna umożliwiająca rozpoczęcie budowy zajęła 18. miesięcy.

Na terenie ZGOK zamykano już cztery minikwatery w 2010 roku. W tej chwili ta część składowiska wygląda jak obrośnięty trawą pagórek, widoczny od strony autostrady A4.

Co poza rekultywacją składowiska?

Niezależnie od rozpoczynających się właśnie prac zmierzających do zamknięcia nieczynnej kwatery, na terenie składowiska zostały zastosowane inne rozwiązania zmniejszające uciążliwość zapachową dla mieszkańców. Jednym z nich jest rozbudowa systemu studni odgazowujących, które ograniczają przedostawanie się gazu składowiskowego do powietrza.

Ich zadaniem jest wychwytywanie biogazów i dostarczanie ich do instalacji, gdzie są wykorzystywane do wytwarzania energii. W maju 2016 roku podziemna instalacja uzupełniona została o dodatkową studnię. Równocześnie rozpoczęto zraszanie składowiska bezpieczną dla środowiska substancją mającą na celu ograniczenie uwalniania odorów.

Składowisko jest zabezpieczone także od spodu kilkoma warstwami: gliny, folii, geowłókniny oraz warstwą żwirową z drenażami ujmującym odcieki i wyprowadzającym je poza kwaterę składowiska do szczelnego, betonowego zbiornika. Wszystkie zgromadzone w nim odcieki wywożone są do oczyszczalni ścieków w Jaworznie. Dzięki tym rozwiązaniom nie przenikają one do gruntu.

Zakład w Balinie działa na pograniczu zachodniej Małopolski i Śląska. Obsługuje około 200 tys. mieszkańców z gmin Chrzanów, Jaworzno, Trzebinia i Libiąż. Udziałowcami Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi są Eneris Surowce oraz Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” obejmujący swym działaniem obszar gmin Chrzanowa, Libiąża i Trzebini oraz miasto Jaworzno.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.