PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy szynobus już po prezentacji. Będą kolejne

  • KB/ UMWZP    25 sierpnia 2010 - 20:14
Pierwszy szynobus już po prezentacji. Będą kolejne

SA136 - najnowszy z zakupionych przez województwo zachodniopomorskie szynobusów zaprezentowano w porcie w Kołobrzegu. Razem z nim, w sąsiedztwie latarni pojawił się stary, wycofywany z eksploatacji, niemiecki autobus szynowy SA110.
Wojciech Drożdż, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, który był gospodarzem prezentacji, mówiąc o nowym taborze zaznaczył, że może już wkrótce otworzy się możliwość uruchomienia bezpośredniego połączenia Koszalin – Kołobrzeg – Szczecin - Berlin.

Drożdż miał jeszcze inną dobrą wiadomość dla sympatyków kolei. 19 sierpnia Zarząd Województwa podjął decyzję o zakupie zabytkowego pojazdu SN61 znanego jako „Ganz”. Będzie on wykorzystywany do przewozów promocyjnych i okolicznościowych, w tym do promocji przejętego przez województwo muzeum kolei wąskotorowych w Gryficach. Planuje się, że do muzeum tego trafi również jeden z wycofywanych z eksploatacji pojazdów SA110.

Docelowo, w województwie zachodniopomorskim będzie jeździło 12 nowoczsesnych pojazdów.  Koszt zakupu maszyn to niemal 180 milionów złotych. Zakup 10 pojazdów jest finansowany ze środków  unijnych, kolejne dwa będą sfinansowane ze środków, które województwo uzyskuje z rezerwy celowej budżetu państwa oraz z Funduszu Kolejowego w związku z usamorządowieniem Przewozów Regionalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.