PARTNER PORTALU
 • BGK

Pierwszy z dwunastu nowych Swingów dotarł do Łodzi

 • PAP/rs    22 stycznia 2018 - 14:57
Pierwszy z dwunastu nowych Swingów dotarł do Łodzi
Ze względu na prośby mieszkańców Łodzi w nowych składach zwiększono liczbę miejsc siedzących. (Fot. mat. pras. PESA)

Wkrótce łodzianie będą mogli podróżować po mieście pierwszym z dwunastu nowych tramwajów typu Swing z fabryki Pesa SA z Bydgoszczy. Wszystkie nowoczesne pojazdy w ramach kontraktu o wartości blisko 100 mln zł mają wyruszyć na ulice do połowy br.
 • Na 120. rocznicę uruchomienia w Łodzi komunikacji tramwajowej pojawi się w tym roku 12 nowych tramwajów od firmy PESA.
 • Pojazd z zewnątrz nie różni się od modeli, które od dwóch lat obsługują zmodernizowaną trasę W-Z. Ze względu na prośby mieszkańców Łodzi w nowych składach zwiększono liczbę miejsc siedzących - z 40 do 50, wliczając sześć miejsc składanych.
 • Nowoczesne składy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy. - Idea jest taka, żeby wymieniać tabor, a nie rozszerzać go - wskazał szef MPK-Łódź Zbigniew Papierski.

- Rozpoczynamy kolejny, nowy etap wymiany taboru tramwajowego. Na 120. rocznicę uruchomienia w Łodzi komunikacji tramwajowej pojawi się w tym roku 12 nowych Pes - powiedział prezes MPK-Łódź Zbigniew Papierski podczas prezentacji nowego niskopodłogowego tramwaju dostarczonego w poniedziałek do Łodzi przez bydgoskiego producenta.

Pojazd z zewnątrz nie różni się od modeli, które od dwóch lat obsługują zmodernizowaną trasę W-Z. Jak jednak wskazał Papierski, ze względu na prośby mieszkańców Łodzi w nowych składach zwiększono liczbę miejsc siedzących - z 40 do 50, wliczając sześć miejsc składanych. Do dwóch zwiększyła się także liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych. Łącznie nowy Swing może pomieścić 212 pasażerów. Jest wyposażony m.in. w klimatyzację, ułatwienia dla osób niedowidzących, automat biletowy, system zliczania pasażerów, a także monitoring z możliwością przesyłania obrazu w czasie rzeczywistym do centrali nadzoru ruchu i kamery lusterkowe.

- Staraliśmy się zachować ten model ze względu na to, że będzie nam go łatwiej serwisować - wyjaśnił prezes miejskiego przewoźnika. Dodał, że tramwaj po przejściu testów, w ciągu kilku tygodni pojawi się na trasie linii 14. Docelowo mają ją obsługiwać tylko nowe Pesy Swing.

MPK-Łódź tramwaje zakupiło w kwietniu ubiegłego roku za 99,6 mln zł brutto. Zgodnie z umową Pesa ma dostarczyć 12 Swingów do połowy października, ale zdaniem Papierskiego wszystkie tramwaje na ulicach Łodzi mogą pojawić się już w połowie roku. Do Łodzi będą dostarczane sukcesywnie.

Nowoczesne składy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy. - Idea jest taka, żeby wymieniać tabor, a nie rozszerzać go - wskazał szef MPK-Łódź. We wcześniejszych latach bydgoski zakład wyprodukował dla Łodzi 10 sztuk tramwajów 122N Tramicus (lata 2007- 2008) oraz 22 Pesy Swing w 2016 r. Po mieście jeździ też 15 Cityrunnerów wyprodukowanych w 2002 r. przez firmę Bombardier Transportation.

- Przez ostatnie lata zrobiliśmy duży krok w wymianie taboru tramwajowego. Wkrótce 1/3 naszych składów szynowych będą stanowiły nowoczesne niskopodłogowe pojazdy, a to jeden z najważniejszych argumentów, by zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej. Jeśli chodzi o nasz tabor autobusowy to jest on jednym z najnowocześniejszych w kraju - podsumował Papierski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • January, 2018-01-23 12:14:59

  Brawo za kupowanie tramwajów u polskiego producenta.
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-01-22 15:06:38

  Prawidłowo. Trzeba uczyć się od bardziej zaawansowanych w określonej dziedzinie, w tym przypadku w segregowaniu odpadów domowych.