PARTNER PORTALU
 • BGK

Pierwszy z dwunastu nowych Swingów dotarł do Łodzi

 • PAP/rs    22 stycznia 2018 - 14:57
Pierwszy z dwunastu nowych Swingów dotarł do Łodzi
Ze względu na prośby mieszkańców Łodzi w nowych składach zwiększono liczbę miejsc siedzących. (Fot. mat. pras. PESA)

Wkrótce łodzianie będą mogli podróżować po mieście pierwszym z dwunastu nowych tramwajów typu Swing z fabryki Pesa SA z Bydgoszczy. Wszystkie nowoczesne pojazdy w ramach kontraktu o wartości blisko 100 mln zł mają wyruszyć na ulice do połowy br.
 • Na 120. rocznicę uruchomienia w Łodzi komunikacji tramwajowej pojawi się w tym roku 12 nowych tramwajów od firmy PESA.
 • Pojazd z zewnątrz nie różni się od modeli, które od dwóch lat obsługują zmodernizowaną trasę W-Z. Ze względu na prośby mieszkańców Łodzi w nowych składach zwiększono liczbę miejsc siedzących - z 40 do 50, wliczając sześć miejsc składanych.
 • Nowoczesne składy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy. - Idea jest taka, żeby wymieniać tabor, a nie rozszerzać go - wskazał szef MPK-Łódź Zbigniew Papierski.

- Rozpoczynamy kolejny, nowy etap wymiany taboru tramwajowego. Na 120. rocznicę uruchomienia w Łodzi komunikacji tramwajowej pojawi się w tym roku 12 nowych Pes - powiedział prezes MPK-Łódź Zbigniew Papierski podczas prezentacji nowego niskopodłogowego tramwaju dostarczonego w poniedziałek do Łodzi przez bydgoskiego producenta.

Pojazd z zewnątrz nie różni się od modeli, które od dwóch lat obsługują zmodernizowaną trasę W-Z. Jak jednak wskazał Papierski, ze względu na prośby mieszkańców Łodzi w nowych składach zwiększono liczbę miejsc siedzących - z 40 do 50, wliczając sześć miejsc składanych. Do dwóch zwiększyła się także liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych. Łącznie nowy Swing może pomieścić 212 pasażerów. Jest wyposażony m.in. w klimatyzację, ułatwienia dla osób niedowidzących, automat biletowy, system zliczania pasażerów, a także monitoring z możliwością przesyłania obrazu w czasie rzeczywistym do centrali nadzoru ruchu i kamery lusterkowe.

- Staraliśmy się zachować ten model ze względu na to, że będzie nam go łatwiej serwisować - wyjaśnił prezes miejskiego przewoźnika. Dodał, że tramwaj po przejściu testów, w ciągu kilku tygodni pojawi się na trasie linii 14. Docelowo mają ją obsługiwać tylko nowe Pesy Swing.

MPK-Łódź tramwaje zakupiło w kwietniu ubiegłego roku za 99,6 mln zł brutto. Zgodnie z umową Pesa ma dostarczyć 12 Swingów do połowy października, ale zdaniem Papierskiego wszystkie tramwaje na ulicach Łodzi mogą pojawić się już w połowie roku. Do Łodzi będą dostarczane sukcesywnie.

Nowoczesne składy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy. - Idea jest taka, żeby wymieniać tabor, a nie rozszerzać go - wskazał szef MPK-Łódź. We wcześniejszych latach bydgoski zakład wyprodukował dla Łodzi 10 sztuk tramwajów 122N Tramicus (lata 2007- 2008) oraz 22 Pesy Swing w 2016 r. Po mieście jeździ też 15 Cityrunnerów wyprodukowanych w 2002 r. przez firmę Bombardier Transportation.

- Przez ostatnie lata zrobiliśmy duży krok w wymianie taboru tramwajowego. Wkrótce 1/3 naszych składów szynowych będą stanowiły nowoczesne niskopodłogowe pojazdy, a to jeden z najważniejszych argumentów, by zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej. Jeśli chodzi o nasz tabor autobusowy to jest on jednym z najnowocześniejszych w kraju - podsumował Papierski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • January, 2018-01-23 12:14:59

  Brawo za kupowanie tramwajów u polskiego producenta.
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-01-22 15:06:38

  Prawidłowo. Trzeba uczyć się od bardziej zaawansowanych w określonej dziedzinie, w tym przypadku w segregowaniu odpadów domowych.