PARTNER PORTALU
  • BGK

Pietrewicz: ciepło z OZE nie może wypierać ciepła systemowego

  • pap    9 grudnia 2014 - 14:42
Pietrewicz: ciepło z OZE nie może wypierać ciepła systemowego

fot.fotolia

Ciepło produkowane w odnawialnych źródeł energii nie może wypierać ciepła systemowego; przyszła ustawa o OZE musi wspierać rozwój produkcji ciepłą z "zielonej energii", ale zapewnić też równowagę całego systemu - przekonuje wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.
Pietrewicz we wtorek wziął udział w konferencji "Ciepło ze źródeł odnawialnych - stan obecny i perspektywy rozwoju".

Przypomniał, że obecnie finalizowane są prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii i w ramach tych prac toczą się "gorące" dyskusje, w jakim zakresie uwzględnić "zielona energię" w produkcji ciepła.

Czytaj: Ustawa o OZE spowolni rozwój energetyki wiatrowej?

"Przed postawieniem "kropki nad i" chcielibyśmy wypracować ogólny konsensus dotyczący tego, jak powinno się w Polsce rozwijać produkcję ciepła z odnawialnych źródeł energii tak, żeby zapewnić zrównoważony rozwój gospodarki, jak i całego sektora" - powiedział wiceminister.

Dodał, że otwartym pozostaje m.in. pytanie, jakie powinno być podejście do małych instalacji ciepłowniczych i jak zapewnić realizację celów związanych z wytwarzanie ciepła z OZE. "Te tematy cały czas przewijają się podczas dyskusji w Sejmie" - zaznaczył.

Czytaj: Dzięki kolektorom słonecznym Jasło zaoszczędzi ponad 140 tys. zł

Jak powiedział, krajowy program działań dot. energii zakłada co najmniej 15 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu energii finalnej brutto do 2020 r., w tym 17 proc. udział "zielonej energii" w produkcji ciepła. Dodał, że realizacja tych celów przebiega w dobrym tempie.

Podkreślił, że ze strony branży płyną sygnały, aby w przyszłych regulacjach uwzględnić m.in. lokalny charakter systemu ciepłowniczego i brak możliwości zagospodarowania nadwyżek produkcji energii.

Ta nadwyżka - jak zaznaczył - niesie niebezpieczeństwo presji cenowej, a co za tym idzie kłopotów finansowych producentów. Dodał, że problematyczna jest też kwestia finansowania bilansowania systemu.

"Postulaty idą w kierunku przeniesienie obowiązku pokrywania bilansowania nowych jednostek wytwórczych OZE na przedsiębiorstwa energetyczne, zajmujące się obrotem i sprzedażą ciepła" - powiedział Pietrewicz.

Jak dodał, ciepło produkowane przez OZE nie może też wypierać ciepła systemowego. "Proponujemy rozwiązanie, zgodnie z którym gdyby ciepło produkowane z OZE przekroczyło poziom 50 proc. całkowitego bilansu ciepła, wówczas odbiór ciepła (powyżej tego poziomu) byłby fakultatywny" - powiedział.

Dodał, że ma nadzieje, iż zmiany w prawie przyczynią się do wzrostu produkcji ciepła z OZE, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa systemów ciepłowniczych.

Pietrewicz powiedział też, że podczas prac nad ustawą ważną kwestią jest też rozwój sektora, który dostarcza instalacje związane z wytwarzaniem ciepła.

"Mamy około 80 producentów kotłów biomasowych, które w swojej ofercie maja około 800 różnego rodzaju urządzeń. W 2013 r. sprzedaż tego typu urządzeń w Polsce kształtowała się na poziomie około 16 tys. sztuk, co przekładało się mniej więcej 600 MW nowych mocy. Jednocześnie polscy producenci coraz bardziej obecni są na rynkach zagranicznych" - powiedział.

Dodał, że w Polsce coraz szybciej rozwija się także branża kolektorów słonecznych. "Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, łączna moc cieplna kolektorów słonecznych przekroczyła już 1 GW mocy.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.