PARTNER PORTALU
 • BGK

Pionierskie rozwiązania w bielskiej sortowni

 • ZWI    23 listopada 2012 - 16:48
Pionierskie rozwiązania w bielskiej sortowni

W bieżącym roku w Bielsku Białej w nowym Zakładzie Gospodarki Odpadami uruchomiona została instalacja do sortowania odpadów. Powstała też tam pierwsza instalacja do odzyskiwania opakowań z polistyrenu.
Instalacja w Bielsku w pełni automatycznie sortuje się kartoniki po produktach żywności płynnej, opakowania polipropylenowe (PP), polietylenowe (HDPE) oraz pierwszą, i jak dotychczas jedyną, instalacją, na której odzyskiwane są opakowania polistyrenowe (PS).

Inwestorem projektu jest Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku Białej. Koszt realizacji inwestycji wraz infrastrukturą i osprzętem wyniósł 89 425 892,69 zł, w tym 52 267 360,84 zł w ramach dofinansowania unijnego i 14 556 000 zł współfinansowane z WFOŚiGW w Katowicach.

ZGO w Bielsku Białej jest nowoczesnym zakładem do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, posiadającym status tzw. regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), którego realizacja trwała od 2008 do 2012 roku.

Zakład swoim zasięgiem obejmuje miasto i gminę Bielsko Biała oraz gminy Bestwina, Czechowice- Dziedzice, Jaworze, Jasienica, Kozy i Szczyrk.

Część integralną ZGO stanowi nowoczesna, wysoce zautomatyzowana instalacja do sortowania odpadów, wybudowana w oparciu o rozwiązania technologiczne. Jest ona też jedną z trzech aktualnie funkcjonujących instalacji przeznaczonych do sortowania odpadów komunalnych zmieszanych i zbieranych selektywnie, posiadającą możliwość odzysku największej ilości rodzajów materiałów w sposób automatyczny.

Na instalacji Bielsku Białej automatycznie odzyskiwanych jest 8 frakcji materiałowych w tym: PET transparentny, PET zielony, PET niebieski, kartoniki po produktach żywności płynnej, folia PE, opakowania PP, opakowania HDPE, papier mix dla recyklingu oraz frakcja do produkcji paliwa alternatywnego dla odzysku energetycznego.

- Automatycznie wydzielone frakcje materiałowe trafiają do kabiny sortowniczej, gdzie następuje kontrola jakości. Manualne zostają wydzielane jedynie PET zielony oraz folia transparentna z wcześniej wysortowanych poprzez separatory optyczne strumieni. Dodatkowo odbywa się sortowanie separatorami metali żelaznych i nieżelaznych, wydzielającymi te metale, a w kabinie wstępnego sortowania odzyskuje się szkło kolorowe i białe, karton oraz złom elektryczny i elektroniczny. Łącznie odzyskuje się tu nawet 15-16 rodzajów frakcji materiałowych, które następnie kierowane są do recyklingu, oraz frakcję do produkcji paliwa RDF - wyjaśnia Mariusz Rajca, prezes polskiej spółki-córki TOMRA Sorting.

Odzysk frakcji do recyklingu i produkcji paliw alternatywnych wynosi ok. 90% z ich udziału w strumieniu odpadów trafiających na linię sortowniczą.

Wyposażona w zaawansowane technologicznie rozwiązania instalacja o przepustowości min. 70 000 Mg/rok, połączona z kompostownią o wydajności min. 25 000 Mg/rok należy do ścisłego grona najbardziej nowoczesnych, przeznaczonych do przetwarzania odpadów komunalnych zmieszanych oraz zbieranych selektywnie obiektów na świecie.

Dzięki zastosowanym procesom w Bielsku Białej możliwe jest znaczące zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowiska.

Od kilku tygodni na instalacji ZGO w Bielsku Białej jeden z separatorów optycznych realizuje nowe, do tej pory nie wykorzystywane na polskich instalacjach zadanie sortowania - wydzielanie opakowań polistyrenowych (PS). Instalacja ZGO w Bielsku Białej jest więc pierwszą w Polsce instalacją gdzie tego typu materiał zostaje odzyskiwany. Dodatkowym walorem jest wysoka jakość odzyskiwanego surowca.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Pytający, 2012-11-27 10:00:39

  No przeciez WPGO dla woj. sląskiego w regionie IV okresla jako RIPOK tylko ZGO w BB, reszta to instalacje zastepcze. Czytając ustawę i WPGO zrozumiałem, że jesli RIPOK nie może przyjąc to dopiero mogą odpady jechać do instalacji zastepczej. To dlaczego piszący artykuł wprowadza w błąd , że ZGO moż...e przyjąc odpady tylko z 6 gmin, jak w UOCIP w art. 9l jest napisane wyraźnie, że prowadzący RIPOK jest zobowiązany do zawarcia umowy ze wszystkimi podmiotami odbierającymi odpady w ramach regionu gospodarowania odpadami. ?????????  rozwiń
 • Cego to ja nie wiedzioł?, 2012-11-26 17:11:56

  Ale mają szczęście mieszkańcy Bielska Białej i władze - nic nie musza robić w kwestii selektywnej zbiórki odpadów... Mają w d..ie znowelizowaną ustawę która mówi o obowiązku organizowania selektywnej zbiórki "u źródła" - to tylko w Żywcu męczą się się jeszcze ze Starypanem......  rozwiń
 • Pytajacy, 2012-11-26 09:56:25

  Skoro ma statut regionalnej to obsługuje chyba cały region od Tych po Zwardoń? Czy cegoś nie wiem? Zmienił się Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami?