PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotrków Trybunalski. Uciążliwe gawrony

  • JL    10 maja 2016 - 09:58
Piotrków Trybunalski. Uciążliwe gawrony
Gawrony zanieczyszczające ławki i alejki w parku w Piotrkowie Trybunalskim. Fot. Piotrków.pl

Gawrony zanieczyszczające ławki i alejki to największy problem zrewitalizowanego parku im. księcia Józefa Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Piotrkowski samorząd wypowiada wojnę ptactwu, ale na razie nieskutecznie, gdyż nie ma na to zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

– Wiemy, jak duży jest to problem, dlatego robimy wszystko, co możemy. Ochrona przyrody jest bardzo ważna, ale nie może być tak, że to ptaki będą dyktować ludziom warunki – podkreśla wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Adam Karzewnik i zaznacza, że najskuteczniejszą metodą walki z gawronami jest ich płoszenie przez ptaki drapieżne.

Na zastosowanie takiej metody potrzeba jednak zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi. Jesienią ubiegłego roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Piotrkowa Trybunalskiego złożył pierwsze pismo w tej sprawie.

– Niestety otrzymaliśmy negatywną odpowiedź – przypomina wiceprezydent Adam Karzewnik.

Urzędnicy sporządzili już drugie pismo, w którym dokładnie wyjaśniają konieczność zastosowania tzw. metody sokolniczej.

– W dokumencie informujemy, że liczba gniazd w zaledwie kilka miesięcy podwoiła się i jest ich już blisko pół tysiąca. Zaznaczamy również, że ptasie odchody zalegające na alejkach i ławkach niosą za sobą duże zagrożenie dla zdrowia ludzi – mówi wiceprezydent Adam Karzewnik i dodaje, że pismo zostało uzupełnione zdjęciami, które w wymowny sposób przedstawiają skalę problemu.

Dopóki problem z ptactwem nie zostanie definitywnie zakończony piotrkowianie nie mogą w pełni korzystać z uroków zrewitalizowanego w 2015 roku parku im. księcia Józefa. Poniatowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.