PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS krytykuje karanie kolei za bałagan

  • PAP    19 kwietnia 2011 - 18:40
PiS krytykuje karanie kolei za bałagan

Klub Prawa i Sprawiedliwości skrytykował we wtorek decyzję Urzędu Transportu Kolejowego o nałożeniu kar finansowych na PKP Intercity i Przewozy Regionalne za grudniowy bałagan na kolei.
Jak poinformował prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Jaroszyński, kara dla PKP Intercity wyniosła ponad 550 tys. zł, a dla Przewozów Regionalnych ok. 453 tys. zł.

Czytaj też: Kary dla spółek kolejowych

- To niepoważna decyzja - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu w latach 2006-2007 Bogusław Kowalski. Według niego, jest zdumiewające, że urząd państwowy zabiera państwowe pieniądze z państwowych spółek. - To wszystko nie ma sensu, te kary miałyby sens, gdyby dotyczyły konkretnych, odpowiedzialnych osób - powiedział.

B. wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że obie firmy są dotowane z budżetu państwa. Jak mówił, jedną z przyczyn grudniowego zamieszania na kolei było to, że spółki nie miały czym zapłacić za przegląd wagonów, a teraz znów są karane, co może spowodować kolejne problemy. Według niego, decyzja UTK uniemożliwi bowiem przegląd około stu wagonów. - Pamiętajmy o tym, że tabor w spółkach PKP jest sporadycznie odnawiany - dodał Tchórzewski. - Tym spółkom potrzeba pieniędzy, a kary mogą spowodować dodatkowe kłopoty - podkreślił.

Zdaniem posłów PiS, prezes UTK sam również jest winowajcą grudniowego bałaganu. Posłowie spytali publicznie premiera Donalda Tuska i ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, czy są pewni, że obecna nominacja na prezesa UTK była słuszna i powinna zostać podtrzymana. - Prezes UTK zamiast regulować i stabilizować, tak naprawdę psuje ten rynek - zaznaczył Kowalski.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • BRat, 2011-04-19 19:21:57

    Uważam, że nie należy tego w ten sposób interpretować, bo to tylko znak rozpoznawczy polskiej rzeczywistości.