PARTNER PORTALU
 • BGK

PiS nie poświęci 3,5 mld euro, żeby bronić obietnic Beaty Szydło. Prawo wodne jednak do końca wakacji?

 • Piotr Toborek    12 lipca 2017 - 10:11
PiS nie poświęci 3,5 mld euro, żeby bronić obietnic Beaty Szydło. Prawo wodne jednak do końca wakacji?
Nowe Prawo wodne ma w pełni wdrażać unijną Ramową Dyrektywę Wodną, w tym art. 9, mówiący o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. (fot.pixabay.com)

Wydawało się, że ustawa Prawo wodne zostanie przyjęta przez Sejm na ostatnim posiedzeniu, w piątek 7 lipca, ale już drugi raz po interwencji premier Beaty Szydło procedura legislacji została wstrzymana. Tym razem konsekwencje mogą być odczuwalne, szczególnie dla samorządów. W PiS trwają jednak nowe debaty nad prawem wodnym, jego pilnego uchwalenia chcą ministerstwa rozwoju i środowiska oraz część posłów. Wnioskodawczni Anna Paluch zakłada, że zostanie przyjęte do końca wakacji.
• 7 lipca nowelizacja Prawa wodnego została wycofana na wniosek Beaty Szydło spod obrad Sejmu.

• Wiadomo już, że Polska nie spełni wymagań Komisji Europejskiej i nie uchwali Prawa wodnego w terminie.

• Prawdopodobnie 3,5 mld euro na inwestycje w branży wodnej i wodno-kanalizacyjnej zostaną zawieszone. 

• Może to być kłopot także dla samorządów, bo jeśli fundusze zostaną zawieszone, dotknie to także tych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych

 

- Mam oficjalną informację z Komisji Europejskiej, że musimy ten projekt przekazać do Sejmu do końca pierwszego kwartału br. Jeśli pierwsze czytanie odbędzie się w marcu, a nowe prawo wejdzie w życie od 1 lipca, to postanowione przez Komisję warunki będą spełnione. Projekt konsultowany był z innymi ministerstwami i mam nadzieję, że jest to ostateczna wersja – mówił w marcu tego roku wiceminister środowiska Michał Gajda o projekcie Prawa wodnego.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński ostrzegał w tym samym czasie, że jeśli nowelizacja Prawa wodnego, która jest konieczna także ze względu na unijną dyrektywę wodną, nie wejdzie w życie na czas, to Unia Europejska zawiesi finansowanie inwestycji wodnych. Blokada grozi funduszom w wysokości 3,5 mld euro.

Nowe Prawo wodne ma w pełni wdrażać unijną Ramową Dyrektywę Wodną, w tym art. 9, mówiący o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. Opłatami za pobór wody mają zostać objęci m.in. rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do produkcji.

Właśnie te opłaty były głównym powodem tego, że prawo nie zostało uchwalone wcześniej. Premier Szydło w listopadzie 2016 cofnęła projekt do podkomisji, argumentując, że nie ma zgody na podwyżki.

Gdy wiosną nowela wróciła pod obrady wydawało się, że z uchwaleniem jej w terminie nie będzie problemu. W maju jednak projekt utknął – z nieznanych powodów – w Kancelarii Premier Rady Ministrów. Gdy trafił do Sejmu było już za późno, by zdążyć go uchwalić przed końcem czerwca.

Przewodnicząca sejmowej podkomisji, która zajmowała się rządowym projektem, poseł Anna Paluch komentowała, że kary na Polskę nie spadną, bo opóźnienie będzie niewielkie.

Na to się zanosiło jeszcze do piątku 7 lipca. Wówczas w Sejmie miało nastąpić trzecie czytanie ustawy, jednak po wystąpieniach posłów Platformy Obywatelskiej, którzy mówili o ogromnych podwyżkach idących za nowelizacją, premier znów złożyła wniosek o wycofanie noweli spod obrad.

Czytaj też: Prawo wodne, opłaty: Wody opadowe kością niezgody, a czas ucieka×
KOMENTARZE (5)

 • ocena z samorządu, 2017-07-19 08:04:36

  PiS komuna robi co chce , ale do czasu gdy suweren ich wyrzuci jak to zrobił z PZPR
 • prawy, 2017-07-13 17:23:59

  uchwalac ustawe nie patrzyc na oszustow zPOIPSL,im zalezy aby bylo jak najgorzej
 • ..., 2017-07-12 21:35:04

  Do Pendragon: no co za naród - miał państwo teoretyczne ch... d... i kamieni kupy i wybrał aby nie było tak jak było... Co z naród...