PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS przeciw "spalarni" w Krośnie

  • KrosnoCity.pl    12 stycznia 2017 - 09:47
PiS przeciw "spalarni" w Krośnie
Rada Miasta w Krośnie. (fot. krosnocity.pl)

• W Krośnie ma powstać blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym.
• Poseł PiS Piotr Babinetz przekazał pismo, w którym tłumaczy, że radni tego ugrupowania są przeciw budowie bloku.
Krośnieńska rada miasta zaapelowała na sesji w grudniu 2016 r. do zarządu województwa o uwzględnienia budowy spalarni w Krośnie. Chodzi o ponowne rozważenie założeń Wojewódzkiego Planu Gospodarki odpadami tak, by w Krośnie mógł powstać blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym.

Niemal jednogłośnie radni przyjęli apel. "Za" głosowało 18 radnych, wstrzymało się 2 (z klubu PiS).

Radni argumentowali, że inicjatywa budowy tzw. spalarni to wynik współpracy gmin. Wśród argumentów pojawiła się poprawa jakości powietrza w Krośnie dzięki obniżeniu emisji z ciepłowni miejskiej czy poprzez utworzenie dodatkowego źródła energii, której dystrybucja pozwoli obniżyć niską emisję w mieście.

Radni dodali, że wśród mieszkańców przeprowadzono kampanię informacyjną, która ograniczyła niepokoje i obawy.

PiS przeciwko budowie spalarni

Wiceprezes Okręgu Krosno-Przemyśl PiS, Piotr Babinetz, przekazał redakcji krosnocity.pl stanowisko w sprawie głosowania rady miasta odnośnie budowy bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym. W stanowisku czytamy: 

"W związku z głosowaniem, na sesji Rady Miasta Krosna w dniu 29 grudnia 2016 r., większości Radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość Miasta Krosna za apelem do Zarządu Województwa Podkarpackiego o zmianę decyzji i uwzględnienie budowy bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym - "spalarni odpadów" w Krośnie w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego, informuję, że:

1. Na walnym Zjeździe Okręgowym Prawa i Sprawiedliwości Okręgu nr 22 Krosno-Przemyśl, który odbył się 26 listopada 2016 r. w Krośnie, delegaci przyjęli uchwałę zobowiązującą przedstawicieli PiS do sprzeciwu wobec planów wybudowania "spalarni odpadów" w Krośnie.

2. Radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość, w tym szczególnie członkowie partii PiS (którzy wcześniej, zgodnie z wnioskiem ponad 5 tysięcy Krośnian, popierali przeprowadzenie referendum w sprawie budowy "spalarni odpadów" w Krośnie), są zobowiązani realizować decyzje najwyższych władz swojego ugrupowania.

3. Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest niezmienne i zgodne z uchwałą podjętą na naszym Zjeździe Okręgowym w Krośnie, czyli przeciwne budowie "spalarni odpadów" w Krośnie."

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Bogdan Sedler, 2017-01-13 07:37:18

    Bloki węglowe mogą być dodatkowo zasilane syngazem z utylizacji odpadów komunalnych metodą plazmową.Program taki przyjęły USA.Pozwala to na ca. 50% oszczędności na instalacji oczyszczania syngazu, redukuje emisyjność etc.Niech więc radni zaapelują do odpowiedzialnych za energetykę i środowisko minis...trów o budowę instalacji pilotażowej np. z technologią Westinghouse.Mówię o tym na kolejnych konferencjach (np. II Forum Samorządowe, kwiecień 2016, Kraków, jako moderator panelu), bez skutku.Lobby spalarniowe już zrobiło swoje.Czas powstrzymać budowę dalszych spalarni.Szkodliwość tych instalacji pokazuje dokument BBC z 2012, nagrodzony kilkunastoma nagrodami i wyróżnieniami z narratorem Jeremy Ironsem.Spalarnie odpowiedzialne są za 70-90% światowej emisji dioxyn i furanów, związków 10 000-cy razy szkodliwszych od cyjanku potasu. Dr inż.Bogdan Sedler, Fundacja Naukowo-Techniczna Gdansk (607 352 497)  rozwiń
  • Wstyd i Hańba-Mordercy! , 2017-01-12 15:09:39

    Od kiedy PiS jest zainteresowany jakością życia społeczeństwa, czy zdrowym powietrzem? Gdzie była najwonniejsza oszustka RP Komitetu Politycznego PiS Beata Mazurek gdy wydano zezwolenia dla Cementowni Cemex w Chełmie, Powiat chełmski, woj.Lubelskie na największą spalenie śmieci w Europie, w tym odpa...dów radioaktywnych które wyciekały z pieców dostając się do gleby trójc wody gruntowe, między godzinami 3-4rano gdy wyłączane są filtry przejazd drogą międzynarodową w kierunku Chełm do przejścia granicznego w Dorohusk-Jagodzin przy otwartych szybach w okresie letnim jest równoznaczne z zatruciem, wszystkie psy okoliczne powyzdychały, prowadzenie hodowli zwierzęcej dla gmin Chełm i Kamień jest równoznaczne z samobójstwem.  rozwiń