PKP i Pesa będą współpracować przy budowie lokomotywy elektryczno-spalinowej

• PKP Intercity oraz Pesa Bydgoszcz podpisały list intencyjny o rozwoju współpracy.
• Spółki podejmą się prac badawczo-rozwojowych w ramach budowy taboru kolejowego nowej generacji.
• Pierwszym wspólnym projektem będzie budowa dwunapędowej lokomotywy spalinowo-elektrycznej.
PKP i Pesa będą współpracować przy budowie lokomotywy elektryczno-spalinowej
List o współpracy PKP Intercity i Pesa Bydgoszcz podpisano 6 października 2016 w Warszawie. (fot. PKP Intercity/Facebook)

Celem współpracy obu spółek jest projekt konstrukcji, budowy oraz próbnej eksploatacji prototypu lokomotywy przeznaczonej do prowadzenia pociągów po liniach zelektryfikowanych, jak i niezelektryfikowanych. Koncepcja pojazdu została opracowana wspólnie przez Pesa Bydgoszcz i Instytut Pojazdów Szynowych w Poznaniu.

Projekt zakłada budowę pojazdu z dwoma źródłami zasilania – z sieci trakcyjnej oraz agregatu prądotwórczego. Dzięki zastosowaniu podwójnego napędu pojazd będzie eksploatowany zarówno w dalekobieżnym ruchu pasażerskim, jak i w ramach prac manewrowych. Producent zakłada również możliwość wykorzystywania nowej lokomotywy w transporcie intermodalnym np. poza granicami Polski.

Czytaj też: Stare pociągi jak nowe. Koleje Mazowieckie modernizują składy

- Jestem przekonany, że dzięki innowacyjnemu aspektowi tego przedsięwzięcia, będziemy mogli otrzymać produkt flagowy – podkreślił wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel. Dodał, że współpraca pomiędzy spółkami wpłynie pozytywnie na ofertę rynku przewozów pasażerskich.

PKP Intercity zapowiada, że planuje aktywnie wspierać innowacyjne polskie projekty z obszaru taborowego, a współpraca z bydgoskim partnerem to ważny krok w tym kierunku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Współpraca godna pochwały, dzięki Pesie polski przemysł kolejowy odżył.

Filar, 2016-10-07 10:46:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE