PKP Intercity kupią 10 nowych lokomotyw od bydgoskiej Pesy

PKP Intercity kupią od bydgoskiej Pesy 10 nowych spalinowych lokomotyw - poinformował przewoźnik. Koszt zakupu to ponad 130 mln zł. Lokomotywy będą obsługiwały niezelektryfikowane trasy m.in. między Rzeszowem a Zamościem czy Ełkiem a Suwałkami.
PKP Intercity kupią 10 nowych lokomotyw od bydgoskiej Pesy

Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska wyjaśniła, że zakup nowych lokomotywy jest częścią wartego 5,6 mld zł projektu modernizacji taboru polskiego przewoźnika pasażerskiego. Zamówione w bydgoskiej fabryce PESA lokomotywy spalinowe GAMA maja kosztować ponad 130 mln zł, z czego blisko 75 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.

Lokomotywy będą prowadzić pociągi na niezelektryfikowanych trasach: Ełk – Korsze, Ełk – Olecko – Suwałki, Rzeszów – Stalowa Wola - Zamość, Rzeszów – Jasło – Zagórz, Krzyż – Gorzów Wielkopolski, Piła – Krzyż.

Czytaj też:  Pesa i Newag chcą dostarczyć pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Mają moc 2,4 MW i będą obsługiwały składy z prędkością 140 km/h. W pojazdach tych zainstalowany będzie m.in. system SHP (samoczynne hamowanie pociągu), radiowy system PKP z funkcją radio-stop. Nowe lokomotywy będą przystosowane do montażu urządzeń pokładowych ERTMS poziomu 2.

Czytaj też:  Wielkopolska kupi 22 pociągi od Pesy

ERTMS składa się z podsystemu ETCS, który pozwala na przekazywanie sygnałów z semaforów bezpośrednio do kabiny maszynisty i ciągłą kontrolę pracy prowadzącego pojazd. Drugą częścią ERTMS 2 jest system kolejowej komunikacji GSM-R, który używany jest zarówno do komunikacji głosowej dla pracowników kolei, jak i transmisji danych np. z semaforów do lokomotyw. ERTMS 1 różni się od systemu ERTMS 2 tym, że obejmuje jedynie podsystem ETCS, bez podsystemu GSM-R.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

najwiecej pociagow z PESY w Polsce maja Przewozy Regionalne. czesto na nie trafiam, jestem mega zadowolona z komfortu podrozy tymi pociagami - klima, wifi, wygoda, nie kołysze.

rika, 2015-08-24 22:01:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE