PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP Intercity kupią 10 nowych lokomotyw od bydgoskiej Pesy

  • PAP    25 września 2014 - 08:38
PKP Intercity kupią 10 nowych lokomotyw od bydgoskiej Pesy

PKP Intercity kupią od bydgoskiej Pesy 10 nowych spalinowych lokomotyw - poinformował przewoźnik. Koszt zakupu to ponad 130 mln zł. Lokomotywy będą obsługiwały niezelektryfikowane trasy m.in. między Rzeszowem a Zamościem czy Ełkiem a Suwałkami.
Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska wyjaśniła, że zakup nowych lokomotywy jest częścią wartego 5,6 mld zł projektu modernizacji taboru polskiego przewoźnika pasażerskiego. Zamówione w bydgoskiej fabryce PESA lokomotywy spalinowe GAMA maja kosztować ponad 130 mln zł, z czego blisko 75 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.

Lokomotywy będą prowadzić pociągi na niezelektryfikowanych trasach: Ełk – Korsze, Ełk – Olecko – Suwałki, Rzeszów – Stalowa Wola - Zamość, Rzeszów – Jasło – Zagórz, Krzyż – Gorzów Wielkopolski, Piła – Krzyż.

Czytaj też:  Pesa i Newag chcą dostarczyć pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Mają moc 2,4 MW i będą obsługiwały składy z prędkością 140 km/h. W pojazdach tych zainstalowany będzie m.in. system SHP (samoczynne hamowanie pociągu), radiowy system PKP z funkcją radio-stop. Nowe lokomotywy będą przystosowane do montażu urządzeń pokładowych ERTMS poziomu 2.

Czytaj też:  Wielkopolska kupi 22 pociągi od Pesy

ERTMS składa się z podsystemu ETCS, który pozwala na przekazywanie sygnałów z semaforów bezpośrednio do kabiny maszynisty i ciągłą kontrolę pracy prowadzącego pojazd. Drugą częścią ERTMS 2 jest system kolejowej komunikacji GSM-R, który używany jest zarówno do komunikacji głosowej dla pracowników kolei, jak i transmisji danych np. z semaforów do lokomotyw. ERTMS 1 różni się od systemu ERTMS 2 tym, że obejmuje jedynie podsystem ETCS, bez podsystemu GSM-R.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • rika, 2015-08-24 22:01:29

    najwiecej pociagow z PESY w Polsce maja Przewozy Regionalne. czesto na nie trafiam, jestem mega zadowolona z komfortu podrozy tymi pociagami - klima, wifi, wygoda, nie kołysze.