PKP Intercity ogłosiło przetarg na urządzenia kontroli jazdy

PKP Intercity ogłosiło przetarg na dostarczenie i uruchomienie w lokomotywach "Husarz" urządzeń pokładowych do sterowania ruchem kolejowym. Chodzi o 9 kompletów urządzeń. Zainteresowane firmy mogą się zgłaszać do przewoźnika do 16 lipca.
PKP Intercity ogłosiło przetarg na urządzenia kontroli jazdy
Chodzi o urządzenia europejskiego systemu sterowania pociągiem (European Train Control System - ETCS). Żeby pociąg mógł jechać z prędkością przekraczającą 160 km/h, potrzeba przystosowanej do tego linii kolejowej, odpowiednio wyposażonego taboru i zainstalowanego na linii systemu zarządzania ruchem.

Czytaj też: Koleje Śląskie ogłosiły przetarg na pociągi elektryczne

Część polskich torów jest technicznie przystosowana do tego, by pociągi mogły osiągać na nich prędkość wyższą niż 160 km/h, a PKP Intercity posiada odpowiedni tabor.

Brakuje jednak systemów zarządzania ruchem na liniach kolejowych i urządzeń pokładowych do lokomotyw.

PKP Intercity ma dziesięć "Husarzy", czyli nowoczesnych lokomotyw wyprodukowanych przez Siemensa. Przewoźnik zapłacił za nie ponad 40 mln euro. Ich potencjał nie jest na razie w pełni wykorzystany, ponieważ mogą one rozwijać prędkość przekraczającą 200 km/h.

Tymczasem obecnie maksymalna prędkość rozkładowa na polskiej kolei to 160 km/godz. Jak powiedziała w środę rzeczniczka przewoźnika Małgorzata Sitkowska, spółka rozpisała przetarg na dziewięć kompletów urządzeń, ponieważ w jednej z lokomotyw już takie jest i było wykorzystywane do testów.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE