PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP PLK podsumowały początek 2018. Podpisano umowy za 4,5 mld zł

  • PAP/KDS    29 marca 2018 - 11:15
PKP PLK podsumowały początek 2018. Podpisano umowy za 4,5 mld zł
Kolejowa spółka w tym roku planuje podpisać umowy na 14 mld zł. (fot. Twitter/PKP PLK)

Tylko w pierwszym kwartale 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy o wartości 4,5 mld zł - poinformował w czwartek (29.03) prezes kolejowej spółki Ireneusz Merchel.
Prezes Merchel powiedział, że w PKP PLK ogłaszane są kolejne przetargi. - W I kw. 2018 r. PKP PLK ogłosiły postępowania na ok. 2,1 mld zł wartości szacunkowej, czyli mniej więcej podobnie, jak w tym samym okresie w 2017 roku, kiedy to wartość ogłoszonych przetargów w I kw. wyniosła 2,3 mld zł. Obecnie realizacja Krajowego Programu Kolejowego wynosi ponad 50 procent - dodał. Merchel zapowiada, że spółka w tym roku planuje podpisać umowy na 14 mld zł.

W ramach realizacji KPK o wartości ponad 66 mld zł do 2023 r. PKP PLK planują objąć pracami 9 tys. km torów, a 8,5 tys. km linii kolejowych zostanie dostosowanych do wyższych prędkości.

PKP PLK to główny zarządcą sieci linii kolejowych w Polsce. Jest to spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, zarządzająca ponad 18,5 tys. km linii kolejowych, co stanowi 93 proc. długości sieci w Polsce. 

M.in.w tym tygodniu podpisano umowę na modernizację odcinka linii kolejowej Trzebinia – Krzeszowice. Inwestycja będzie kosztowała około 600 mln zł. 

- Prace na linii kolejowej między stolicami województwa małopolskiego i śląskiego to jedna z oczekiwanych inwestycji, które stwarzają nowe, lepsze możliwości podróży w aglomeracjach oraz między regionami i miastami. Dzięki realizacji projektów z Krajowego Programu Kolejowego tworzymy spójną sieć kolejową, czyli zyskują pasażerowie oraz zapewnione są coraz lepsze warunki przewozu towarów - mówił podczas uroczystości podpisania umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.