PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP: Pociągi będą jeździć szybciej

  • PAP/AT    25 stycznia 2017 - 07:12
PKP: Pociągi będą jeździć szybciej
W Krajowym Programie Kolejowym znajduje się plan zwiększenia długości tras z dopuszczalną prędkością (fot.pixabay.com)

Pociągi na trasie Poznań - Szczecin, Warszawa - Białystok oraz Wrocław - Poznań mogą jeździć szybciej. W Krajowym Programie Kolejowym (KPK) do 2023 roku znajduje się plan zwiększenia długości tras z dopuszczalną prędkością.

PKP rozważa jazdę z większą prędkością m.in. na trasach Poznań - Szczecin, Warszawa - Białystok oraz Wrocław - Poznań - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dzisiaj z prędkością 200 km/h jeżdżą w Polsce wyłącznie pendolino i tylko na 80-kilometrowym odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej między Zawierciem a Olszamowicami.

W Krajowym Programie Kolejowym (KPK) do 2023 roku znajduje się plan zwiększenia do 350 km łącznej długości tras z dopuszczalną prędkością 200 km/h.

Czytaj też: PKP Intercity zainwestują miliardy w tabor i zaplecze

Podniesienie prędkości do 200 km/h - jak pisze "DGP" - to jednak trudna operacja. Wymaga m.in. zmiany geometrii toru i likwidację przejazdów na poziomie terenu (czyli budowę wiaduktów).

Zaskakujące, że do 200 km/h nie zakwalifikowała się linia między Warszawą a Poznaniem, której modernizacja ma ruszyć latem. Kolej tłumaczy to tym, że linia jest obciążona ruchem mieszanym o różnych prędkościach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • stan, 2017-01-28 13:45:39

    Poznań w oczach decydentów od dawna jest marginalizowany chociaż, jest to linia na zachód Europy? Czy przy planowanej modernizacji nie ma to znaczenia. Decydenci przełamcie tą niemoc!