PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP zadowolone ze sprzedaży gminom PKL

  • PAP    23 maja 2013 - 13:00
PKP zadowolone ze sprzedaży gminom PKL

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych jest udana, a uzyskana ze sprzedaży cena satysfakcjonująca - ocenił prezes PKP S.A. i szef Grupy PKP Jakub Karnowski. PKP sprzedały PKL w środę wieczorem Polskim Kolejom Górskim za 215 mln zł.
ZAKTUALIZOWANE. Polskie Koleje Górskie (PKG) to spółka, której założycielami są Miasto Zakopane, Gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Karnowski zaznaczył na czwartkowej konferencji prasowej, że to pierwsza udana i zakończona sukcesem prywatyzacja przeprowadzona za obecnego zarządu spółki. "Proces prywatyzacji zaczął się mniej więcej sześć miesięcy temu. W grudniu 2012 r. dostaliśmy oferty od dwunastu podmiotów; na ostatnim etapie mieliśmy pięć podmiotów, później cztery. Ostatecznie wybraliśmy ofertę Polskich Kolei Górskich, która jest najlepsza zarówno pod względem ceny, jak i warunków pozacenowych" - powiedział prezes PKP S.A.

Pytany, o jakie warunki pozacenowe chodzi, prezes wskazał, że spółka PKG jest wspierana przez fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. "Wydaje nam się, że połączenie gmin zakopiańskich, które są najbliżej wyciągów - w Zakopanem jak wiadomo są dwa duże wyciągi z czterech, które są w posiadaniu PKL - i połączenie tego z wiarygodnym kapitałem może najlepiej przysłużyć się mieszkańcom Podhala, lokalnym gminom. Tak działają podobne podmioty na rynku w Austrii czy we Francji" - powiedział Karnowski.

Dodał, że następnym etapem prywatyzacji będzie uzyskanie akceptacji Rady Nadzorczej i właścicieli PKP; stanowisko w tej sprawie zajmie też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych budziła liczne kontrowersje; wielokrotnie krytykowali ją politycy opozycji, wypowiadał się w tej sprawie także prezydent Bronisław Komorowski, który skrytykował możliwość zakupu PKL przez Lasy Państwowe. Posłowie PiS natomiast proponowali zmiany w prawie, by przekazać akcje spółki władzom woj. małopolskiego i uniemożliwić prywatyzację na najbliższe 20 lat.

Karnowski zaznaczył, że ustawa o restrukturyzacji PKP z 2000 r. nakłada na władze kolei obowiązek sprywatyzowania spółek. "To, że wokół tej prywatyzacji odbywają się jakieś inicjatywy polityczne, nas nie zajmuje. My realizujemy prawo, realizujemy strategię PKP, w której zapisana jest prywatyzacja PKL i staramy się to robić profesjonalnie. Będziemy podobnie postępować w innych prywatyzacjach" - powiedział prezes.

Władze PKG deklarują, że chcą zbudować na bazie kolei górskich ofertę turystyczną, która będzie konkurencyjna wobec zagranicznych ośrodków.

----------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ--------------

Nabywca spółki PKL to spółka założona przez podhalańskie samorządy: Miasto Zakopane oraz Gminy: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Czytaj też: Sprawa przekazania PKL samorządowi w komisji

Finansowanie transakcji zapewnia fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, instytucja finansowa zarządzająca środkami powierzonymi m.in. przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), oraz stworzony przez Unię Europejską Europejski Bank Inwestycyjny.

Struktura spółki PKG umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańców Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego, oraz samorządu województwa. W ten sposób o przyszłości PKL będzie decydować w dużym stopniu społeczność lokalna.

PKL to spółka zarządzająca infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy. Proces prywatyzacji spółki rozpoczął się w grudniu 2012 roku i budził wiele kontrowersji.

Zaniepokojenie sprzedażą PKL wyrażała m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Tatrzański Park Narodowy. Sprzedaży PKL sprzeciwiali się m.in. niektórzy parlamentarzyści.

Na początku kwietnia PKP poinformowało, że oferty wiążące na zakup Polskich Kolei Linowych złożyło pięć podmiotów: Polskie Koleje Górskie; Centrum Targowe "Ptak"; Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych; Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe; oraz przedsiębiorca z Nowego Targu Tomasz Żarnecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.