PKP zadowolone ze sprzedaży gminom PKL

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych jest udana, a uzyskana ze sprzedaży cena satysfakcjonująca - ocenił prezes PKP S.A. i szef Grupy PKP Jakub Karnowski. PKP sprzedały PKL w środę wieczorem Polskim Kolejom Górskim za 215 mln zł.
PKP zadowolone ze sprzedaży gminom PKL

ZAKTUALIZOWANE. Polskie Koleje Górskie (PKG) to spółka, której założycielami są Miasto Zakopane, Gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Karnowski zaznaczył na czwartkowej konferencji prasowej, że to pierwsza udana i zakończona sukcesem prywatyzacja przeprowadzona za obecnego zarządu spółki. "Proces prywatyzacji zaczął się mniej więcej sześć miesięcy temu. W grudniu 2012 r. dostaliśmy oferty od dwunastu podmiotów; na ostatnim etapie mieliśmy pięć podmiotów, później cztery. Ostatecznie wybraliśmy ofertę Polskich Kolei Górskich, która jest najlepsza zarówno pod względem ceny, jak i warunków pozacenowych" - powiedział prezes PKP S.A.

Pytany, o jakie warunki pozacenowe chodzi, prezes wskazał, że spółka PKG jest wspierana przez fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. "Wydaje nam się, że połączenie gmin zakopiańskich, które są najbliżej wyciągów - w Zakopanem jak wiadomo są dwa duże wyciągi z czterech, które są w posiadaniu PKL - i połączenie tego z wiarygodnym kapitałem może najlepiej przysłużyć się mieszkańcom Podhala, lokalnym gminom. Tak działają podobne podmioty na rynku w Austrii czy we Francji" - powiedział Karnowski.

Dodał, że następnym etapem prywatyzacji będzie uzyskanie akceptacji Rady Nadzorczej i właścicieli PKP; stanowisko w tej sprawie zajmie też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych budziła liczne kontrowersje; wielokrotnie krytykowali ją politycy opozycji, wypowiadał się w tej sprawie także prezydent Bronisław Komorowski, który skrytykował możliwość zakupu PKL przez Lasy Państwowe. Posłowie PiS natomiast proponowali zmiany w prawie, by przekazać akcje spółki władzom woj. małopolskiego i uniemożliwić prywatyzację na najbliższe 20 lat.

Karnowski zaznaczył, że ustawa o restrukturyzacji PKP z 2000 r. nakłada na władze kolei obowiązek sprywatyzowania spółek. "To, że wokół tej prywatyzacji odbywają się jakieś inicjatywy polityczne, nas nie zajmuje. My realizujemy prawo, realizujemy strategię PKP, w której zapisana jest prywatyzacja PKL i staramy się to robić profesjonalnie. Będziemy podobnie postępować w innych prywatyzacjach" - powiedział prezes.

Władze PKG deklarują, że chcą zbudować na bazie kolei górskich ofertę turystyczną, która będzie konkurencyjna wobec zagranicznych ośrodków.

----------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ--------------

Nabywca spółki PKL to spółka założona przez podhalańskie samorządy: Miasto Zakopane oraz Gminy: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Czytaj też: Sprawa przekazania PKL samorządowi w komisji

Finansowanie transakcji zapewnia fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, instytucja finansowa zarządzająca środkami powierzonymi m.in. przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), oraz stworzony przez Unię Europejską Europejski Bank Inwestycyjny.

Struktura spółki PKG umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańców Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego, oraz samorządu województwa. W ten sposób o przyszłości PKL będzie decydować w dużym stopniu społeczność lokalna.

PKL to spółka zarządzająca infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy. Proces prywatyzacji spółki rozpoczął się w grudniu 2012 roku i budził wiele kontrowersji.

Zaniepokojenie sprzedażą PKL wyrażała m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Tatrzański Park Narodowy. Sprzedaży PKL sprzeciwiali się m.in. niektórzy parlamentarzyści.

Na początku kwietnia PKP poinformowało, że oferty wiążące na zakup Polskich Kolei Linowych złożyło pięć podmiotów: Polskie Koleje Górskie; Centrum Targowe "Ptak"; Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych; Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe; oraz przedsiębiorca z Nowego Targu Tomasz Żarnecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE