PARTNER PORTALU
  • BGK

Płacący podatki w Krakowie będą mieli zniżki w komunikacji miejskiej?

  • MIW    25 stycznia 2018 - 18:16
Płacący podatki w Krakowie będą mieli zniżki w komunikacji miejskiej?
Karta Krakowska będzie uprawniać do 20-procentowej zniżki w komunikacji miejskiej (fot. mat. UM Kraków)

Od lipca mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać z Karty Krakowskiej. Będzie ich ona uprawniać do 20-procentowej zniżki w komunikacji miejskiej oraz do ulg przy zakupie biletów do miejskich instytucji kultury. Muszą jednak spełniać tylko jeden warunek - płacić podatki w Krakowie. Tak przynajmniej zakłada projekt uchwały ws. Karty Krakowskiej, który prezydent Jacek Majchrowski przedstawił radzie miasta.
• Karta Krakowska realizowana będzie w siedmiu obszarach: komunikacja miejska, kultura, sport i rekreacja, wychowanie i oświata, zdrowie, gastronomia i sklepy, usługi.

• Do programu przystępować będą mogli także prywatni przedsiębiorcy na podstawie zawieranych z gminą porozumień, przy czym udzielane przez nich zniżki nie będą finansowane przez miasto.

• Według szacunków z programu może skorzystać nawet 300 tysięcy mieszkańców.

23 stycznia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przedłożył tamtejszej Radzie Miasta projekt uchwały w sprawie wprowadzenia i realizacji programu pod nazwą Karta Krakowska. Ma on stanowić element polityki promocyjnej miasta, kładąc nacisk na utrwalenie więzi mieszkańców z Krakowem, m.in. poprzez wzrost liczby mieszkańców, zwiększenie dostępności do usług publicznych, w szczególności komunikacji miejskiej i dóbr kulturalnych oraz wzrost dochodów gminy. Jak podkreśla krakowski ratusz, pozyskanie jednego podatnika skutkuje bowiem zwiększeniem dochodów na poziomie 2 tys. zł.

- Działania te winny spowodować, że Kraków stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla obecnych oraz przyszłych mieszkańców. Jednocześnie program może przyczynić się do wzrostu liczby mieszkańców korzystających na co dzień z komunikacji miejskiej, a co za tym idzie spadku liczby osób korzystających z samochodów oraz emitowanych w związku z tym zanieczyszczeń. Program powinien działać stymulująco na różne elementy życia społeczności lokalnej i dać możliwość rozwoju w znacznie szerszym niż tylko finansowym sensie – uważa prezydent Jacek Majchrowski.

Czytaj: Komunikacja miejska dla turystów za darmo. Miasto daje też zniżki

W ramach realizacji Karty Krakowskiej ma zostać stworzony system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień. Do programu przystępować będą mogli także prywatni przedsiębiorcy na podstawie zawieranych z gminą porozumień, przy czym – jak zastrzega ratusz - udzielane przez nich zniżki nie będą finansowane przez miasto. Karta Krakowska realizowana będzie w siedmiu obszarach: komunikacja miejska, kultura, sport i rekreacja, wychowanie i oświata, zdrowie, gastronomia i sklepy, usługi.

Jak podaje krakowski UM, w pierwszej kolejności planuje się wprowadzenie udogodnień związanych z dostępnością do komunikacji miejskiej oraz miejskich muzeów i galerii. W tym celu prezydent po przyjęciu Karty Krakowskiej przedłoży Radzie Miasta uchwałę wprowadzającą preferencyjne ceny biletów okresowych komunikacji miejskiej w Krakowie. Posiadacze karty będą mogli kupić bilety okresowe na komunikację miejską o 20 proc. taniej (czyli na bilet miesięczny na wszystkie linie wyda ponad 71 złotych, dziś wydaje 89 złotych).

Aby otrzymać Kartę, wystarczy być zameldowanym na pobyt stały w Krakowie lub rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym jako mieszkaniec Krakowa, przy czym nie będzie wymagane osiąganie jakiegokolwiek dochodu. Karta ma być wydawana na okres jednego roku, ale osoby zameldowane na pobyt stały w Krakowie nie będą musiały składać wniosku o przedłużenie jej ważności. W takim przypadku ważność Kart tych osób przedłużana będzie automatycznie. Osobom, które nie są zameldowane na pobyt stały w Krakowie, Karta będzie wydawana, a następnie jej ważność będzie przedłużana na podstawie wskazywanego miejsca zamieszkania w rocznym rozliczeniu PIT.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.