PARTNER PORTALU
  • BGK

Plan Rozwoju Elektromobilności, Morawiecki: Komunikacja miejska idealna dla jej rozwoju

  • PAP/jm    7 czerwca 2016 - 16:38
Plan Rozwoju Elektromobilności, Morawiecki: Komunikacja miejska idealna dla jej rozwoju
Dużą rolę w rozwoju elektromobilności w komunikacji miejskiej odgrywają samorządy. (fot. wikipedia)

- Przy obecnym stanie techniki komunikacja miejska jest idealnym polem dla rozwoju elektromobilności - ocenia Wiesław Cieśla, pełnomocnik zarządu firmy Solaris, odnosząc się do założeń Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce. - Samorządy na to czekają - dodał.
- Ruszamy z programem "elektryczna mobilność" - poinformował we wtorek (7 czerwca) przy okazji prezentacji tych założeń na Politechnice Warszawskiej wicepremier Mateusz Morawiecki. - Włączamy w to transformację naszej floty autobusowej - dodał.

Wiesław Cieśla, pełnomocnik zarządu firmy Solaris, na marginesie wtorkowego wydarzenia na Politechnice ocenił. że "komunikacja miejska jest idealnym polem dla eletromobilności przy obecnym stanie techniki ze względu na to, że autobusy poruszają się po ściśle określonych trasach w ściśle określonym czasie wynikającym z rozkładu jazdy".

Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę likwidacji barier m.in. takich jak brak infrastruktury do ładowania autobusów.

- Jako firma potrzebujemy przede wszystkim tego, żeby nasi klienci mogli kupować autobusy. Chodzi o to, żeby wytworzyć efektywny popyt i podjąć wszystkie działania, które do tego zmierzają np. przez ułatwienia w budowie punktów do ładowania - zaznaczył Cieśla. Wskazał na długi czas uzyskiwania pozwoleń, żeby zainstalować punkty do ładowania. - To jest wciąż wieloetapowa biurokratyczna procedura - dodał.

Przedstawiciel Solarisa podkreślił również rolę samorządów w rozwoju elektromobilności. - Naszymi klientami są samorządy. I jeżeli umożliwimy łatwe budowanie infrastruktury, jeżeli zapewnimy wsparcie dla takich projektów, co jest rolą rządu, to samorządów nie będzie trzeba namawiać. Samorządy na to czekają, bo możliwość zaproponowania przez prezydenta miasta całkowicie czystego transportu ma oprócz innych zalet, także wymiar wizerunkowy - ocenił Cieśla.

Jego zdaniem elektromobilność jest przyszłością transportu. - Elektromobilność (...) jest także elementem polityki Unii Europejskiej do roku 2050. Jest założenie, żeby pojazdy o konwencjonalnym napędzie zniknęły z ulic miast europejskich. A w odniesieniu do transportu publicznego jest oczekiwanie i naturalny wymóg, żeby to się stało jeszcze szybciej - dodał.

We wtorek (7 czerwca) na Politechnice Warszawskiej podpisano także list intencyjny w sprawie powołania Centrum Elektromobilności. Sygnatariuszami listu oprócz Politechniki są Narodowe Centrum Badań Jądrowych i cztery spółki energetyczne: Energa, Enea, Tauron, PGE. Zadaniem Centrum Elektromobilności będzie tworzenie ekosystemu dla rozwoju innowacji w Polsce.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.