PARTNER PORTALU
  • BGK

Plany budowy linii kolejowej Płock-Modlin

  • PAP    16 listopada 2011 - 21:03
Plany budowy linii kolejowej Płock-Modlin

W latach 2014-20 samorząd woj. mazowieckiego zamierza wybudować połączenie kolejowe na trasie z Płocka do Modlina, w którym powstaje obecnie port lotniczy. Realizacja inwestycji kosztującej ponad 1,5 mld zł będzie możliwa tylko przy wsparciu Unii Europejskiej.
Podczas środowej konferencji prasowej w Płocku , marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik ocenił, iż nie jest wykluczone, że budowane od podstaw połączenie kolejowe do Modlina mogłoby powstać do 2018 r.

- Opracowane zostało wstępne studium wykonalności inwestycji. Teraz musimy prowadzić dialog z przedsiębiorstwem Polskie Linie Kolejowe, żeby uplasować ten projekt w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-20, bo realizacja tego zadania będzie możliwa tylko przy udziale środków europejskich. Liczymy, że takie pieniądze zdobędziemy - podkreślił marszałek.

Struzik dodał, że linia kolejowa do Modlina nie tylko pozwoli na skomunikowanie Płocka z powstającym modlińskim portem lotniczym, ale także skróci do około 45 minut czas dojazdu do centrum Warszawy i tamtejszego portu lotniczego na Okęciu.

Na planowanej linii Płock-Modlin mógłby odbywać się kolejowy ruch pasażerski o prędkości pociągów do 160 km/h, a także ruch towarowy z prędkością składów do 100 km/h. W perspektywie rozważona ma być koncepcja przedłużenia linii do Włocławka i Torunia.

Port lotniczy w Modlinie ma być oddany do użytku wiosną 2012 r., jeszcze przed EURO 2012. Lotnisko, jako wspomagające port Chopina w Warszawie, ma obsługiwać przewozy międzynarodowe na liniach krótkiego i średniego zasięgu oraz przewozy krajowe. Prace budowlane na lotnisku rozpoczęły się ponad rok temu.

Terminal będzie miał ponad 12 tys. mkw. i będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie. Koszt inwestycji to ok. 250 mln zł. Kolejne 168 mln zł unijnej dotacji zostanie przeznaczone na zakup 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych i modernizację bocznicy oraz budowę stacji kolejowej na lotnisku.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • grzesiek, 2012-02-27 18:23:15

    The train is coming babe , train is coming now ....