PARTNER PORTALU
 • BGK

Plany zagospodarowania przestrzennego w miastach dalekie od ideału. Mamy urbanistyczny chaos

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    15 lutego 2018 - 12:00
Plany zagospodarowania przestrzennego w miastach dalekie od ideału. Mamy urbanistyczny chaos
Centra miast przestają być miejscami dla zwykłych ludzi (fot.ilustracyjne:mat.pras.)

W Polsce cały czas króluje dość duży chaos przestrzenny. Uporanie się z tym problemem nie jest proste – uważa Robert Konieczny architekt i założyciel KWK Promes. Wielkie zadanie stoi tu przed samorządami.
Jak wyjaśnia Robert Konieczny, proces porządkowania przestrzeni publicznej wymaga czasu. I to nie kilku, a nawet 30 czy 50 lat. – To, co już udało się popsuć, nie uda się tak szybko naprawić. Dlatego tak ważna jest edukacja oraz tłumaczenie społeczeństwu, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa dobra architektura – dodaje architekt ze Śląska.

Architekt wskazuje też, że ważne zadanie mają tu do spełnienia samorządy, które tworzą plany zagospodarowania przestrzennego (mocno zaznacza, że to jeden z wielu niezbędnych elementów planowania). Tymczasem dziś pozostawiają one wiele do życzenia.

- Chaos planistyczny powoduje, że w naszych miastach źle się żyje – zaznacza.

Z kolei Ewa Kuryłowicz, wiceprezes zarządu, Kuryłowicz & Associates, mówi tak: - Mamy piękne budynki ale złą urbanistykę. Nie jest to winą pojedynczych ludzi, a systemu. Musimy pamiętać, że 20-30 lat temu urbanistyka była bardzo polityczna.

Robert Majkut, CEO w Robert Majkut Design choć przyznaje, że podejście do architektury powoli się zmienia się – architektura przestaje być tylko i wyłącznie biznesem, zaczyna być patrzeniem na to, czego oczekuje odbiorca – to przestrzega przed trendem, jaki widać w centrach dużych stolic świata.

Czytaj też: Przestrzeń publiczna i wymagania mieszkańców. Czy to da się pogodzić?

- Centra miast przestają być miejscami dla zwykłych ludzi. Widać to doskonale na przykładzie Nowego Jorku, gdzie dziś na głównych ulicach znajdziemy wyłącznie drogie lokale, w których żyją bogaci ludzie, są wysokie podatki. To powoduje, że centrum jest czyste, klarowne, bezpieczne, ale żyć w nim mogą wyłącznie wybrani. Pamiętali, by nie wyczyścić centrów miast z tego miejskiego fermentu, który przecież jest ich istotą – dodaje.

Artykuł powstał na bazie dyskusji podczas sesji " Architektura. Co mówią o nas budynki, które stawiamy" w trakcie 4 Design Days w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Eugeniusz, 2018-02-17 12:40:21

  Z tych 35-50 lat straciliśmy już pond 20?! Czekam na inne opinie... Podstawowy pakiet regulujący ten obszar, tak jak wiemy 1994 i dalej. Potem to już tylko radosna twórczość nowelizacyjna, która mocno wypaczyła "przestrzeń". Samo tylko zamieszanie ze spółdzielniami mieszkaniowymi, skut...kowało gettami a.d. XXI wiek. A tysiące ludzi w Polsce czeka, mam nadzieję "niecierpliwie", na upływ kolejnych lat, aby nie być pociągniętym do odpowiedzialności, np. za podziały nieruchomości niezgodne z definicją działki, czy też za "ciekawą" cenę ich nabycie, pierwotnie przekazanych nieodpłatnie (przez Państwo i Samorząd) pod mieszkaniową zabudowę. Ponieważ poniżyliśmy przy okazji "właścicieli", z zatem nie ma Nikogo kto by się poczuł "odpowiedzialnym" za ten obraz. Nawet jak na poziomie sądowym przyznano rację argumentom właściciela... "cały aparat" (Państwa i samorządu /niejednego szczebla/) zdołał tylko wykrztusić: przecież poniesiono koszty i nic... (o zgrozo!) nie da się zrobić! Gminy debatują latami nad coraz mniejszymi obszarami, a i tak debatę najczęściej prowokują, małe grupki interesów, o ile nie pojedyncze Osoby. Przy czym, nie należy żałować ani Samorządu, ani Rządu, bowiem żaden "poziom" nie wykazał się zbytnią rzetelności na "polu" zagospodarowania przestrzeni. Szklany "budyneczek" można postawić wszędzie (i tak się dzieje!?), ale rzadkością są przykłady pozytywne, współgrania całości obszarów, szczególnie miejskich. A w takim gąszcz o "rzetelności" trudno mówić...  rozwiń
 • Rysiek, 2018-02-16 15:57:41

  wypowiada się architekt, który słynie z projektowania budynków powodujących chaos przestrzenny
 • babcia Alinka, 2018-02-16 11:38:05

  Mamy przede wszystkim kuriozalne w skali świata prawodawstwo dot. planowania przestrzennego. Lektura przedwojennej ustawy tego dotyczącej powinna być obowiązkową dla wszystkich architektów, samorządowców i ekonomistów oraz innych zainteresowanych budownictwem. Wtedy brali z niej przykład np. Szwajca...rzy i Niemcy. Obecna ustawa jest dowodem braku kompetencji (albo wręcz głupoty) stanowiących prawo niezależnie od opcji politycznej.  rozwiń