PARTNER PORTALU
 • BGK

Płatne parkowanie w Sosnowcu odroczone

 • esosnowiec.pl (Piotr Celej)    8 marca 2013 - 09:47
Płatne parkowanie w Sosnowcu odroczone

Oddala się w czasie termin wprowadzenia płatnego parkowania w Sosnowcu. Nadal nie są znane oficjalne stawki za możliwość pozostawienia samochodu w centrum a urzędnicy wciąż pracują nad stosowną dokumentacją.
- Realna data wprowadzenia opłat za parkowanie to koniec wakacji - deklaruje Arkadiusz Chęciński, I zastępca prezydenta miasta. Ale i ta data nie jest do końca pewna.

To już trzecia data, którą podają miejscy urzędnicy. Początkowo kierowcy mieli uiszczać opłaty od początku bieżącego roku. Później podawano termin1 kwietnia br., teraz pada deklaracja o opłatach od początku września.

Przypomnijmy, że sosnowiecki magistrat zamówił w ubiegłym roku w firmie Green Parking Polska ekspertyzę na temat płatnego parkowania. Wynika z niej, że centrum miasta zostanie podzielone na trzy strefy: „A", „B" i „C".

Strefa „A", ma obejmować ulice: 3 Maja, Sienkiewicza, Mościckiego, Małachowskiego, Zwycięstwa, Modrzejowską oraz część ulicy Kościelnej. Zaproponowane stawki w opracowaniu to złotówka za 30 minut parkowania, 2 zł za pierwszą godzinę, druga godzina 2,40 zł, trzecia 2,80 zł, a czwarta i każda kolejna 2 zł.

Strefa „B" ma obejmować drugą część ulicy Kościelnej oraz ulice: Sadową, Kołłątaja, Dęblińską, Teatralną, Wspólną, Zegadłowicza oraz Plac Konstantego Ćwierka.

Tutaj proponowane opłaty będą nieco niższe, bo za 30 min parkowania będzie trzeba będzie zapłacić 80 groszy, za pierwszą godzinę 1,60 zł, drugą 1,90 zł, trzecią godzinę 2,20 zł, a za czwartą i każdą następną 1,60 zł. Strefa „C" ma obejmować całą ulicę Kilińskiego, tutaj opłaty mają być na tym samym poziomie co w strefie „B".

Opłaty za parkowanie mają być pobierane od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00. Parkowanie w niedzielę będzie bezpłatne. Mieszkańcy ulic, które wejdą w strefę płatnego parkowania, mają uiszczać miesięcznie 10 zł opłaty abonamentowej. Rok parkowania w strefie ma ich kosztować 100 zł.

Tyle wynika z ekspertyzy. W praktyce praca nad formalnym wprowadzeniem w życie płatnego parkowania, ku uciesze mieszkańców i kierowców, idzie jak po grudzie.

- Do Biura Rady Miejskiej do tej pory nie wpłynął projekt uchwały w przedmiotowej sprawie - stwierdza Elżbieta Nawrot, kierownik jednostki.

Wojciech Guzik, naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym UM w Sosnowcu miał nam tylko tyle do przekazania, że w chwili obecnej trwają prace nad przygotowaniem projektów stosownych aktów prawnych w tej sprawie, jednak w chwili obecnej trudno wskazać termin sesji Rady Miejskiej, na której zatwierdzana będzie wysokość opłat.

Czy miasto zatem nie chce wprowadzić płatnych stref, bojąc się podjąć niepopularną decyzję?

Prezydent Arkadiusz Chęciński, który jest odpowiedzialny za realizację koncepcji płatnego parkowania, opowiada się za wprowadzeniem opłat, ale jak sam przyznaje, nie jest pewny czy to rozwiązanie ostatecznie znajdzie uznanie w oczach radnych.

- Ich wprowadzenie jest konieczne. W mieście nastąpi rotacja samochodów, która powinna ułatwić znalezienie miejsca do pozostawienia samochodu. Poza tym opłaty mają skłonić parkujących w centrum do częstszego wybierania komunikacji miejskiej. W przeciągu kilku najbliższych dni przedstawię na kolegium kierownictwa pełną dokumentację związaną z koncepcją płatnego parkowania. Jeżeli zostanie zaakceptowana, trafi w marcu pod obrady Komisji Gospodarki Komunalnej i Komunikacji. Tam zostanie omówiona i znając życie na pewno będą do niej zgłaszane uwagi. Następnie propozycja uchwały trafi pod obrady radnych, najprawdopodobniej w trakcie kwietniowej sesji Rady Miejskiej. To oni ostatecznie podejmą decyzję czy parkowanie w centrum będzie płatne.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.