PARTNER PORTALU
 • BGK

Płochacki: Mieszkanie Plus jest właściwą formą wsparcia uboższych Polaków

 • PAP/AT    3 czerwca 2016 - 18:59
Płochacki: Mieszkanie Plus jest właściwą formą wsparcia uboższych Polaków
Rząd zapowiada także większe wsparcie budownictwa komunalnego - mówi Płochacki (Konrad Płochocki, fot.pfrn.pl)

Mieszkanie Plus będzie oferować mieszkania w minimalnym standardzie, które sprostają oczekiwaniom mniej zamożnych Polaków; dobrze, że rząd dostrzegł ich potrzeby i zaproponował adekwatne rozwiązanie – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Podkreślił zarazem, że "tak jak opcja wsparcia wynajmu jest społecznie zasadna, tak już model dochodzenia do własności może budzić pewien sprzeciw".

"Z ekonomicznego punktu widzenia wzbogacenie jednej grupy (bo tak należy traktować dojście do własności) kosztem innej (czyli podatników bądź co bądź finansujących program chociażby poprzez uwłaszczenie ich na gruntach Skarbu Państwa) nie powinno mieć miejsca. Znane są powszechne patologie z polskiego rynku, gdzie osoby, które zarabiają solidne pieniądze, zajmują mieszkania komunalne, płacąc ułamek rzeczywistych kosztów utrzymania, ponieważ w przeszłości, w chwili gdy były kwalifikowane do programu, wykazały się niskimi dochodami" - argumentował.

W piątek (3 czerwca) premier Beata Szydło przedstawiła założenia programu Mieszkanie Plus, którego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodzin o niskich i średnich dochodach.

"Należy docenić, że rząd dostrzegł ten problem i zapowiedział, że umowy będą podpisywane na czas określony, po którym nastąpi kontrola dochodów osób zamieszkujących mieszkania komunalne. Należy mieć nadzieję, że rząd zaproponuje podobne rozwiązanie w programie mieszkań na wynajem" - wskazał.

Z punktu widzenia deweloperów - dodał Płochocki - duże znaczenia ma zapowiedź, że w programie będą mogli brać udział prywatni inwestorzy. "To dobry sygnał, że rząd chce skorzystać z wiedzy i doświadczenia podmiotów, które świetnie znają swoje lokalne rynki" - uważa.

Zwrócił uwagę, że "rząd zapowiada także większe wsparcie budownictwa komunalnego; w tym obszarze potrzeby są ogromne i należy oczekiwać, że będzie to bardzo ważna część programu Mieszkanie Plus".

"Stworzenie rynku mieszkań na wynajem dla osób, które nie mogą sobie dzisiaj pozwolić na kredyt lub wynajem lokalu na wolnym rynku, jest właściwą formą wsparcia uboższej części społeczeństwa. Z kierunkowych założeń dotyczących kryteriów doboru osób kwalifikujących się do programu widać, że jest to grupa, która nie jest i nie byłaby w stanie nabyć mieszkania na rynku deweloperskim" - podkreślił Płochocki.

Według niego problem deficytu mieszkań można w rozsądnym terminie zlikwidować tylko poprzez rozwijanie wszystkich trzech segmentów budownictwa mieszkaniowego, tzn. socjalnego, społecznego i wolnorynkowego, przeznaczonego zarówno na wynajem, jak i na własność.

"Wielokrotnie w trakcie debat z udziałem PZFD wybrzmiewało przekonanie, że potrzeby mieszkaniowe Polaków nie mogą być zaspokajane wyłącznie przez jeden segment, ponieważ tak oczekiwania jak i możliwości nabywcze Polaków są różne. Program Mieszkanie Plus będzie oferował mieszkania w minimalnym standardzie, prawdopodobnie bez garaży czy infrastruktury około mieszkaniowej, które sprostają oczekiwaniom mniej zamożnej grupy Polaków. Dobrze, że rząd dostrzegł jej potrzeby i zaproponował adekwatne rozwiązanie" - dodał Płochocki.

"Poznaliśmy dopiero główne założenia programu Mieszkanie Plus. Pierwsze konkretne propozycje mają się pojawić w trzecim kwartale br. Można zatem sądzić, że to dopiero hasła powstałe na podstawie ogólnych badań, a o sukcesie realizacji projektu mogą decydować głównie szczegóły ustaw, na którą jeszcze czekamy. Kluczowe znaczenie będą miały zasady dotyczące przydzielania punktów, według których będą klasyfikowani przyszli najemcy, dokładne założenia dotyczące źródeł finansowania, oraz wiele innych aspektów na ten moment nieznanych (...) Jeśli program odniesie sukces, to pierwsze jego efekty będą widoczne dopiero za kilka lat" - konkludował.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.