PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock szykuje się do budowy spalarni śmieci

  • PAP    24 maja 2012 - 07:41
Płock szykuje się do budowy spalarni śmieci

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach w ciągu pięciu do siedmiu lat planuje wybudowanie w Płocku spalarni śmieci. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 500 do 900 mln zł.
Jak poinformował w środę płocki urząd miasta, obecnie trwa proces wyboru terenów pod budowę spalarni, a ostateczna lokalizacja obiektu będzie poprzedzona konsultacjami społecznymi.

„Spalarnie takie produkują dużo ciepła, które musi być wykorzystane. W Kobiernikach tego ciepła nie ma gdzie wykorzystać. Przesyłanie wytworzonego ciepła na odległość 12 km do Płocka wiązałoby się z dużymi stratami. Natomiast przerobienie ciepła na energię jest zbyt drogie, dlatego spalarnia powstanie na terenie Płocka” – wyjaśnił cytowany w komunikacie, prezes ZUOK Stefan Kotlewski.

Według niego, ilość odpadów w subregionie płockim to ponad 195 tys. ton rocznie, a ZUOK grozi zamknięcie, jeżeli nie uzyska prawa do powiększenia składowiska. Obecnie trwają prace nad uzyskaniem wymaganych pozwoleń do budowy w Kobiernicach nowej kwatery na odpady.

ZUOK w Kobiernikach został powołany, jako spółka ze 100 proc. udziałem gminy Płock w 1998 r., a działalność rozpoczął dwa lata później. Na terenie ZUOK składowane są odpady komunalne z Płocka – miasta, liczącego ok. 130 tys. mieszkańców, a także z okolicznych gmin regionu.

W 2011 r. ZUOK informował, ze przepełnienie składowisk odpadów wynosi tam 38 tys. metrów sześc. W ostatnim czasie spółka uzyskała pozwolenie na podniesienie poziomu składowania odpadów na przepełnionych kwaterach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-05-24 20:41:37

    To jest nieporozumienie ZUOK w Kobiernikach dziennie odzyskuje 11 Mg surowców wtórnych przy dobowym zrzucie 185 Mg a więc grubo poniżej norm prawa polskiego i UE. Jest zastosowana zła technologia odzysku a jako autor innowacyjnej opatentowanej technologi -wszystkie frakcje można oddzielić i wykor...zystać bez konieczności składowania. Jeżeli odzyska się surowce to spalarnia jest zbyteczna czekam na pytania Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń
  • Horror - spalarnia , 2012-05-24 12:03:31

    Prosze mi natychmiast oddac moje podatki