PARTNER PORTALU
  • BGK

Płocki powiat w europejskim projekcie przeciwpowodziowym

  • PAPlk    1 października 2010 - 17:56
Płocki powiat w europejskim projekcie przeciwpowodziowym

Powiat płocki, jako pierwszy w Polsce, został partnerem europejskiego projektu INARMA, który ma pomagać samorządom we wczesnym wykrywaniu i przeciwdziałaniu klęskom powodzi.
Powiat płocki,  jako pierwszy w Polsce został partnerem europejskiego projektu przeciwpowodziowego INARMA (Integrated Approach to Flood Risk Management, czyli wspólnego podejścia do zarządzania ryzykiem powodziowym). Jest to międzynarodowy projekt partnerski, w którym uczestniczą regiony i instytucje z pięciu państw Europy Środkowej. Umowę partnerską z liderem projektu, prowincją Alessandria z Włoch podpisał starosta płocki Piotr Zgorzelski. W projekcie uczestniczą także Austria, Węgry i Niemcy. 

Główne działania określone w projekcie dla powiatu płockiego to m.in. opracowanie interaktywnej mapy zagrożenia powodziowego, wypracowanie systemu alarmowania, prowadzenie szkoleń i konsultacji społecznych w zakresie zagrożenia powodziowego, edukacja dzieci i młodzieży szkolnej, przeprowadzenie ćwiczeń i konferencji poświęconych zapobieganiu powodzi. 

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, właśnie wypracowanie systemu wczesnego ostrzegania i skoordynowanych działań ma przyczynić się do poprawy ochrony przeciwpowodziowej w powiecie płockim, w którym dwie gminy: Słubice i Gąbin, zostały dotknięte przez żywioł dwukrotnie - pod koniec maja i na początku czerwca. 

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

"INARMA ma szczególne znaczenie dla wypracowania systemu wczesnego ostrzegania przed możliwością wystąpienia powodzi, co w zasadniczy sposób ograniczy ryzyko negatywnych skutków, zwłaszcza dla bezpieczeństwa ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego, działalności gospodarczej, a także infrastruktury" - wyjaśniła Kobla-Antczak.

W lipcu we włoskiej Alessandrii odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu. Powstał wtedy Komitet Sterujący i powołano koordynatorów lokalnych przedsięwzięcia. Następne spotkanie warsztatowe uczestników projektu odbędzie się w Płocku 21 i 22 października. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.