PARTNER PORTALU
 • BGK

Płońsk - miasto zeroemisyjne

 • pt    30 marca 2017 - 14:29
Płońsk - miasto zeroemisyjne
Pojemnik na elektroodpady w płońskim magistracie (fot. plonsk.pl)

Płońsk małymi krokami zmierza w stronę miasta zeroemisyjnego. Władze miasta, ze wsparciem środków norweskich i przy współpracy z samorządowcami z Norwegii, realizują projekt prowadzący do wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
• Miasto Płońsk wspólnie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej realizuje mikroprojekt „Płońsk w stronę miasta zeroemisyjnego”.

• Składa się na niego wiele drobnych działań, które mają zbliżać Płońsk do pełnego wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym.

• Projekt w ramach "Polsko-norweskiej platformy współpracy poszanowania energii i klimatu" współfinansowany jest ze środków norweskich.

W ramach projektu w urzędzie miejskim został ustawiony pojemnik na odpady elektroniczne (IT), wzorowany na norweskim systemie Safedrop.

Do pojemnika można wrzucać zużyty sprzęt elektroniczny małego formatu (telefony komórkowe, tablety, karty pamięci, laptopy, pendrivy, nośniki cyfrowe CD, DVD, itp.)

Jerzy Żelichowski pełnomocnik burmistrza ds. spółek komunalnych pochwalił się realizowanymi pomysłami na portalu społecznościowym.

Kolejny pomysł w ramach projektu to punkt wymiany rzeczy używanych, który powstał w płońskim Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każdy może tam zostawić niepotrzebne przedmioty, które nadają się jeszcze do użytku, można także bezpłatnie wybrać coś dla siebie.

Miasto także aktywnie promuje działania proekologiczne. Jesienią ub. roku w Płońsku odbyła się „IV płońska konferencja odpadowa – gospodarka o obiegu zamkniętym nowym wyzwaniem dla gmin”. Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele norweskiej gminy Nes oraz jej spółki komunalnej Esval Miljopark.

Z rewizytą do Płońska (po wizycie burmistrza Andrzeja Pietrasika) przyjechali burmistrz norweskiej Gminy Nes – Grete Sjoli oraz Marta Wronkowska inżynier środowiska w Esval Miljopark – norweskiego odpowiednika naszego PGK.

Esval Miljopark rozpoczął z Płońskiem współpracę w ramach projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Bruno, 2017-04-03 16:39:15

  Tak jak myślałem, klasycznie... Na www pgk ani słowa o punkcie wymiany rzeczy używanych. W regulaminie pszok tez nic o tym nie ma...
 • Bruno, 2017-04-03 16:36:17

  Może by coś więcej napisać o planach? Bo na razie to nic innowacjnego... Pojemnik na zsee, punkt przy pszok i rewizyty jaj w PRL...